Vadászbaleset, rendelésre
Vadászbaleset, rendelésre
Valamikor I. István uralkodásának vége felé, amikor már az összes lázadót leverte, Ajtony nagyurat Csanád egy fejjel megrövidítette, és Imre herceg is férfikorba lépet. Ekkor történt valami.
Akik miatt a magyarság valaha bevonult a Kárpát-medencébe, most azokat is utolérte a pusztai dominó. A besenyőket szorítani kezdték nyugat felé a kunok, és a velük rokon népek, így kénytelenek voltak bekérezkedni István országába. Le is telepedhettek a Tisza középső szakasza mentén.
Azonban alig telepedtek le kiütközött a rossz természetük, raboltak, fosztogattak, és úgy tárgyaltak a görög követekkel mintha a saját országukban lennének. Ezért István elhatározta, hogy a fiát Biharvárba helyezi, ahonnan felügyelhet az alsó- és felső-vidékre. Erdélyre, a besenyőkre, néhai Ajtony úr birtokaira. Bizony nem tetszet ez sokaknak, akik azt hitték eddig, hogy az Árpádok keze nem ér el a birtokaikig.
Így érkezett el az 1031. esztendő, mikor is Biharban igen sok eső esett, ugyanakkor a nyár közepétől meleg is volt az idő. A hozzáértők már tudták, hogy az erdőkben igen jó lesz a makktermés, ami még a hetedik határból is odavonzza a vaddisznókat. Ahogy Imre herceget ismerték, hatalmas vadászatra lehetett számítani, hiszen fiatal, erős, a vadászatott szerető ember volt az ifjabbik Úr.
Ugyanebben az időben a besenyők vezéri sátrában is a bihari vaddisznókról és az Árpádokról folyt a vita. De talán nem is vita volt, hiszen Thonuzóuba nagyúr magában dohogott csak, mivel a nyakára ültették ezt a taknyost, sajnos komoly sereggel így a besenyőknek nem lehet rugdalózni a magyarság ellen. Dűlt-fúlt magában a vezér, most nagyon hasonlított névadójához. A neve ugyanis vadkan urat jelentett.
Dühös volt a vezér, mert belepiszkítottak a terveibe. Hiszen szerette volna ezt a területet a saját országává tenni, erre ide küldik a kölyköt. Ekkor a sátor bejáratánál álló fiatal férfi szólalt meg:- Nagyuram, bízd csak rám a dolgot, majd én eltüntetem Imrét az útból! Hiszen tudod, mennyire szereti, a vadászatott, most pedig Biharban rengeteg lesz a vaddisznó. Azok meg úgy is azzal tartanak, aki a nevüket viseli. Te csak arra ügyelj uram, hogy ne lássák rajtad mire készülünk, légy nyájas a magyarokkal, a népünket büntesd, ha vétenek ellenük. A többi az én dolgom.
Thonuzóuba úr kedvtelve nézte a fiatal besenyőt, aki nagyon hasonlított az úrra, de ez nem csoda, mivel közeli vérrokona volt.
Abban az évben megváltozott a besenyők viselkedése, nem mertek rabolni járni a magyarok falvaiba, rendesen jártak templomba, ahogy István úr előírta. Mintha kezdtek volna beszokni a magyarság közzé. Biharvárott folyt is a tanácskozás, meghívják-e Thonuzóubát az őszi vadászatra. Végül a herceg úgy döntött jöjjön az öreg vadkan, irtsa a „névrokonait”. Futárt küldtek hát a besenyőkhöz a meghívással, de a futár azzal a hírrel tért vissza, hogy az öreg beteg, helyette az unokaöccse jön el.
Eljött az ősz. Hullani kezdtek a bükkösök levelei, mintha érezték volna a jövőt. A színűk veres lett, egyre véresebb szint mutattak, majd lehullottak. Talán az embereknek akartak jelezni, de hát az emberek nem értették meg a természet szavát.
Eljött az utolsó nap, levél már alig volt a fákon. Ekkor érkezett meg a fiatal besenyő. Egy gyönyörű fiatal lovat vezetett kötőféken, ami idegesen toporzékolt, amikor meglátta a sok kutyát, embert és idegen lovat. Imre hercegnek küldi a nagybátyám-, mondta a legény.
A fiatal herceg nem győzött gyönyörködni a ló szépségében –Holnap vele megyek vadászni!
György ispán aggódva mondta kisurának:- Uram ne menj ezzel a lóval! Válasz egy sokkal nyugodtabb, vadászatra alkalmas lovat. Hiszen tudod, hogy milyen veszélyes egy ideges lóval, vaddisznós lándzsával a nagy kanokra támadni.
Ekkor azonban a fiatal besenyő legyintett egyet, lekicsinylően, a magyarok lovastudása felet. Ezzel el is dőlt a vita.
Másnap, megkezdődött a vadászat. A hajtók és kutyáik már jó korán behatoltak az erdőbe és a tisztások felé terelték a vadakat. A vadászok pedig a kiűzött disznókat lándzsáik hosszú, vaskos hegyével megpróbálták felnyársalni őket. Kellet ehhez a művelethez lovastudás egyensúlyérzék, és erő. Hiszen egy 150 kg súlyú disznó még a lovat is fel tudja borítani. Ráadásul, ha leesett a lándzsa könnyen a nyelével állhatott a földbe mivel ki volt egyensúlyozva, hogy jobban lehessen tartani. Ha pedig így eset le, akkor veszélyes volt nem csak a lovasra, hanem a lóra is.
Az aznapi utolsó hajtásban történt, hogy a kopók bekerítettek egy hatalmas kant, egészen Imre herceg közelében, aki azonnal oda is ugratott, hogy ledöfje az agyarast. Hirtelen egy lovas vágtatott a kutyák, és a vadkan alkotta kupac felé, az ifjú besenyő volt. Mielőtt becsapódott volna a csoportba, lefékezte a lovát, amitől egy fiatal kopó kiugrott a falkából, egyenesen a herceg lova elé. A fiatal állat azonnal felágaskodott, és levetette a lovasát. Imre úr kiejtette kezéből a vadász-lándzsát, ami azonnal nyelével lefelé zuhant le. A herceg pedig bele eset a felfelé álló vasba, ami teljesen keresztül döfte őt. A testőrző legények azonnal odaugrattak, de György ispán tudta itt már nincs segítség. Inkább két legényt a besenyő után ugratott, aki időközben elmenekült, a harmadikat pedig Mór atyáért küldte. Ő és az utolsó legény lefektették a herceget a fűre, és megitatták. Megérkezett a pap, aki mikor meglátta a herceg sebét szótlanul levette a szentelt olajas ezüst kulacsocskát, majd letérdelt a herceg mellé és feladta neki az utolsó kenetet.
Mire végzet a szertartással a kisebbik király visszaadta lelkét a Teremtőnek. Mintha figyelmeztetés lenne, a nap is vörösen bukott le a láthatáron. Adná Isten- gondolta a pap-, hogy ne Magyarország jövőjét jelezze ez a napszállat.
Pokol András
|