A kutya háziasítása
A kutya háziasítása
Vajon mikor következhetett be ez a világrengető dolog? 10-12 ezer évvel ezelőtt, ahogy azt az iskolában tanították nekünk? Vagy sokkal hamarabb, még valamikor az első Homo Sapiensek megjelenésekor? A modern technikákat felhasználó kutatók szerint sokkal hamarabb csóválta már a farkát a leghűségesebb barátunk az első emberek tádorai körül. Néhány német kutató összehasonlitotta a kutya és a farkas géntérképét és arra a megállapitásra jutottak ,hogy a két faj kb. 30 ezer évvel ezelőtt vált szét. Van még más bizonyiték is? Igen van, de ehhez Észak-Amerikába kell mennünk. Ha megvizsgáljuk az őslakosok kutyáit azok a Közel-Kelet farkasaival/ pl. a szír farkas/ vannak rokonságban nem az Észak-Amerikai alfajokkal. Márpedig 10-ezer évvel ezelőtt már véget ért az utolsó jégkorszak, tehát nem volt összeköttetés Amerika és Eurázsia között. Ekkor már emberek sem vándorolhattak át, s velük a kutyák sem.
Igaz háziasíthatták volna az amerikai timber farkasokat is, de ha megfigyeljük a világ többi táján a háziasítás helyét azt látjuk , hogy az a terület sokkal délebbre van. Általában a Közel-Kelet az a terület ahol a szelidítés megtörtént. Amerikában azt a terüleetet, ami egy vonalban van vele, csak 3-4 ezer éve érte el az ember.
Vajon, hogy került ez a, ma már félénk állat az ember szolgálatába? Mi vonzotta oda a farkast a tábortűzhöz? A falkaélet?A közös vadászatok?Az elhalt gyermekek anyjai neveltek fel egy-egy kölyköt, hogy ne feszitse emlőjüket a tej? Biztosan ez is, az is. Hiszen a természeti népeknél ma is szokásos, hogy a halott csecsemők helyet az anyák valamilyen állatkölyköt szoptatnak. A farkas pedig maga is családban élő ragadozó, így könnyen alkalmazkodott az emberi falka szokásaihoz. Már csak idő kérdése, hogy a farkasból kutya legyen, a hátára kunkorodjon a farka, majd a teste többi része is megváltozzon.
Valószinünek tartom, tehát, hogy a legjobb barátunk már 30-ezer éve lohol az ember nyomában.
|