Őshonos kutyáink
Őshonos magyar kutyafajták
Azokat a fajtákat tekinthetjük egy adott ország őshonos kutyáinak, amelyek kialakulása, eredete ehhez az országhoz kötődik, esetleg az idők homályába vész.
A magyarság őshonos kutyái között vannak ismeretlen eredetű, de akad olyan fajta is, amelynek tudjuk az eredetét. Vannak azután olyan fajták is, amelyekről tudjuk, hogy léteztek, de az idők folyamán, mivel már nem volt rájuk szükség kihaltak.
Talán kezdjük a kihalt fajtákkal. Ezek egyike a szelindek, tudjuk, hogy a XIX. században még létezet. Mi erre a bizonyíték? A Toldi:
"Volt pedig a hídnál hat erős szelindek,
Utána usziták a bikának mindet"
A másik kipusztult fajta a pannonkopó volt, bár ennek a vérvonala tovább él a magyar vizslában, illetve az erdélyi kopóban. Valamint a környező országok kopóiban - szlovén, szlovák, osztrák kopók.
Még egy kopóról, mint kihaltról kell beszélni, ez pedig az erdélyi kopó rövidlábú változata, amely még néhány éve létezett, de ma már gyakorlatilag kihalt. Ez a fajta kissé más volt, mint a ma is létező változat, kb. 10 cm-rel alacsonyabb, és fehér alapon cserszínű foltokkal teleszórt kutya volt.
Most pedig nézzük a ma is létező fajtákat, azon belül is kezdjük a vadászkutyákkal.
Először a fent említett erdélyi kopó: régi magyar vadászkutya, a Kárpát-medencében élő vadászkutya fajták, és a honfoglaló magyarok kopójának kereszteződésével alakult ki. Az 1300-as évekből származó un. Bécsi krónika egyik miniatúráján már ilyen típusú kutya látható. Az erdélyi kopó orral vadászó kutya, feladata a zsákmány állatok hajtása, ill. lövésre való megállítása. Ez a fajta nem nagy falkában dolgozik, mint pld. Az angol rókakopó, hanem csak un, füzérben, ami maximum 4 kutyát jelent. A mi kopónk, negyed magával akár egy medvét is lövés elé tud állítani.
A következő kutya a magyar agár: szintén ősi kutyafajta valószínűleg szintén honfoglalókkal érkezet, majd itt kerszteződőtt előbb az arab, majd az angol agárral. Az agarak szemmel vadászó kutyák, amelyek a meglátott vadat vágtatva követik, majd leteperik. A mi agarunk robosztusabb, mint az angol agár, amely gyorsabb ugyan, de hosszú távon sokkal kitartóbb, fáradhatatlan, szívós kutya. Nyúlra, sőt nagyobb vadak elejtésére is alkalmas.
Utoljára hagytam nagy kedvencemet, a magyar vizslát. Mivel a rövid szőrű változatról már írtam egy külön cikket, így most csak a drótszőrű vizsláról írok, néhány sort. Ez a fajta csak a 20. század elején alakult ki a rövid szőrű változat spontán mutációja és a német vizsla drótszőrű változatának keresztezése folytán. Ez a fajta nem oly elegáns, és elterjedt, mint a sima szőrű változat, de vadászati alkalmazhatósága meghaladja amazét, hiszen jobban bírja a hideg vizet.
|