Vadszok s vadszk
Vadszok s vadszk
Vajon kinek van joga vadszni? Ki a vrengz dvad, a ragadoz, amely a csaldjt eteti, s nmagt tartja fenn, vagy az ember, aki szrakozsbl l?
Tudom a mesk, vadsztrtnetek, tanknyvek mind azt lltjk, hogy a ragadozk igazi szrnyetegek, amik szinte elevenen szttpik ldozatukat, meglnek mindent s mindenkit, aki az tjukba kerl. Megrohannak minden nluk kisebb llnyt, s csak eleven remeg hst esznek. Ezek az lltsok mg elmennek a mesk vilgban, de mr a tanknyvekben, vadszati elbeszlsekben semmi keresnivaljuk nincs.
De taln nzznk nhny tves lltst. Az egyik legjabban ltalam megkedvelt r trilgijban lejegyez egy hegyi psztorrl szl, fejezetett. Aki 300 birkval, lval, felesggel s kisfival kel t a hegyen. Tlidben folyik az tkels, s rjuk sttedik. Hirtelen rjuk vetik magukat a farkasok, s lelik a birkkat, a lovat, majd meglik az ember gyermekt, vgl a felesgt is, st mg az ember egyik lbfejt is leharapjk. Szomor, s flelmet kelt trtnet. De lehet e valami valsgalapja? Sajnos azt kell mondanom, hogy nem. Mirt? Mert nem hiszem, hogy annyi farkas sszegylne egy falkba, amennyi ezt vghez tudn vinni.
Mirt nem? Mert a farkasok legtbbje nem vndorl nomd, hanem egy terleten l csoportos ragadoz. Ha hidegre fordul az id a havasokban, akkor esetleg behzdnak az erdkbe, kzelebb a falvakhoz is persze, de nem azrt, hogy oda menjenek vadszni, hanem azrt mert az ilyenkor elfoghat nagyobb test nvnyevk is ide hzdnak. Ha egy falka terletre betrne egy msik, abbl rettenetes hbor lenne, amit nem lne tl egyik falka sem. A farkasok valsznleg inkbb hen halnnak, mint, hogy hborzzanak- hiszen k nem emberek.
A farkasok csak annyit lnek meg amennyit meg is esznek. Szmoljunk csak: egy farkas krlbell t kil hst eszik meg egyszerre, ha nagyon hes. Egy birkn- fajtl, nemtl fggen- kb. 25-40kilogramm hs, van, ami minimum t hes farkasnak ad elg eledelt. Akkor mennyi farkas kell 300 juhhoz? s mg a lovat nem is szmoltuk.
Tudom, vannak trtnetek, hogy a karmba betrt farkasokon, a sok krbe rohan birka lttn „gyilkolsi dh” trt ki, de egy falka hes ragadoz nem fogja tovbb zni a nyjat, ha mr van mit enni, mert fl hogy a tbbi felfalja ellel. Azrt rdemes ezen elgondolkozni.
Hasonltsuk ssze az ember s a tbbi ragadoz vadszmdszert. Az ember csak a legvgs esetben lvi ki a beteg, fertztt egyedeket, hiszen nem a hs a vadszat clja csak a szrakozs.
A farkas fogaival tpi fel az ldozata tereit, s 1-2 perc alatt kivrezteti, de az emberek szemben ez szrny, mert folyik a vr. Szerintem szrnybb a nagymacskk mdszere, hiszen akr tz percig is fojtogatjk ldozatukat.
A puskval val ls lltlag humnusabb, mint a ragadozk mdszerei. Igen, emberhez mlt mdszer, mert nem kell az ldozat szembe nzni. De vajon krdezte-e valaki a hallosan megsebestett zet, mit rez az, vgs vgtja kzben? Amikor az utols vrcseppjeivel az let is elszll belle. Milyen lehet a vadnak amit „dgre” lnek, de csak napok mlva adja ki a prjt? s ilyesmi sok-sok vadszaton elfordul.
s az llatok? Bizony nekik nem lehet elhagyni a prdt, hogy „majd lvnk msikat” felkiltssal odbblljanak, hiszen csak mintegy minden hatodik vadszatuk sikeres, s ez sok energit kivesz bellk. Ezrt amibe belemlyesztik a fogukat, azt meg is eszik. St ha dgt tallnak az nnep, hiszen minimlis energia-rfordtssal jutnak tpllkhoz. k a termszet veszlyes-hulladk eltakarti.
Igaz azokban a meskben sem hiszek, hogy ragadozk ember-gyereket nevelnnek fel. Pld. a farkas. Hiszen egy farkas sem tudn szoptatni a csecsemt kt hnapnl tovbb, nem tudn rizni a hidegtl, amikor mr a sajt klykei rg a vacok krl sertepertlnek, s rjuk is kell vigyzni. Valszn, hogy az ember-gyerek nagyon hamar elpusztulna a vadonban.
Ne rettentsk ht magunkat a rgi hiedelmekkel, amik a ragadozkhoz kapcsoldnak, inkbb ismerjk meg ket, hiszen akrcsak mi, lnek, szeretnek, esznek s elpusztulnak. Olyanok amilyenekk a termszet alkotta ket.
|