XVI. szzad msodik fele Japnban
A japn trtnelem egyik legmeghatrozbb idszaka volt a XVI. szzad msodik fele. A kvetkez, krlbell 260-270 v trtnseit ez az idszak hatrozta meg.
Az 1500-as vek els felben Japn mg semmi jelt sem mutatta a kzpontostt hatalom helyrelltsnak. A sziget-orszg egsz terlete fel lett osztva- ersebb-gyengbb -nagybirtokokra, melyeket egy-egy fldbirtokos-daimj- irnytott. Mivel ezek a daimjk klnbz ervel rendelkeztek az ersebbek, megprbltk bekebelezni a gyengbb szomszdikat, vagy legalbb vazallusaikk tenni ket. Ebbe a zrzavarba csppentek bele az els eurpaiak, a tzfegyvereikkel. Az els eurpaiak 1543-ban ktttek ki Japnban. Portugl kereskedk szlltak elszr partra Kjs szigettl dlre Tanegasimn. A japnok figyelmt azonnal felkeltette a "dli barbrok" tzfegyver, mgpedig annyira, hogy rgvest le is msoltk a kancos puskkat. Olyan sikerrel, hogy 1575-ben vvott csatban a gyztes sereg 38000 fjbl mr 10000 volt a muskts. Ebben az idszakban jelent meg az gy is, fleg a vrvvsban alkalmaztk.
Ez a fejlett haditechnika felgyorstotta a gyengbb daimjk leigzst, s kb. 50 v alatt jra kzpontostott hatalom, jn ltre Japnban. A folyamatot hrom, egymst kvet s egyms eredmnyeire pt vezet nevhez fzdik. Az els, Oda Nobunaga volt, aki a csszr-vrostl Kiottl dlre lv rgi daimjja volt. 1568-ban elfoglalta a fvrost ltszlag egy sguni posztra tr jellt rdekben, m t vvel ksbb letasztotta az Asikaga-leszrmazottat errl a posztrl. Kzben elkezdte kiterjeszteni hatalmt az egsz kzponti rgira, flszmolta a terlet vallsi szektinak katonai hatalmt, uralma al knyszeritette Kzp-Japn daimjit. De Nobunaga plyafutsa vget rt- 1582-ben egy rul vazallusa meggyilkolta.
Munkjt legfbb hadvezre Tojotomi Hidejosi folytatta. A paraszti szrmazs kzkatonbl lett vezet elszr elfoglalta Nyugat-Japn legnagyobb daimjjnak Szacumnak birtokt 1587-ben. Hrom vvel ksbb elfoglalta a legnagyobb daimj-birodalmat a Kantt s gy uralma al hajtotta szak-, s Kelet-Japnt is. Japnban "hadakoz fejedelmek" majd 400 ves korszaka vget rt. Mivel Hidejosi paraszti szrmazs volt, gy nem lehetett sogun a hagyomny szerint. De egy homlyos leszrmazsi magyarzat alapjn kineveztette magt kancellrnak- taiknak. 1591-ben megtiltotta a parasztok fegyverviselst. 1592-ben hozzfogott, nagy lma Kna meghdtshoz. Koren keresztl akart eljutni Knba, de az expedci a sebezhet utnptlsi vonalak s a knai haderk tmadsa miatt megbukott. 1597-ben megismteltk a tmadst, de a kvetkez vben Hidejosi meghalt, a tmadst pedig lefjtk.
Hidejosi utn, csak egy kisgyermek maradt, akire egy tfs rgenstancs vigyzott. A tancs elnke, a Taik legnagyobb vazallusa Iejaszu Tokugava lett. kapta meg Hidejositl a Kantt, itt egy kis halszfalut Edt -ma Toki- tett meg szkhelyv. Tokugava nhny v alatt maghoz ragadta a hatalmat, ellenfeleit 1600-ban a Szekigehara falunl egy dnt csatban legyzte. 1603-ban mvnek megkoronzsaknt soguni cmrt folyamodott a csszrhoz, amit termszetesen meg is kapott. 1614-1615-ben megostromolta Oszaka vrban Hidejosi rksnek utols hveit. Neki sikerlt az, ami kt eldjnek nem, stabil hatalmat hagyni rkseire. Az 1600-1867 kztti idszakot Tokugava-kornak neveztk Japnban.
A hrom vezr egynisgt jl szemllteti egy lltlag ltaluk rt hai-ku, aminek els sort Nobunaga, msodikat Hidejosi s a harmadikat Tokugava rta:
Meglm a kakukkot,
Knyszertem n,
n kivrom, mg nekel.