A magyarok eredete
A magyarok eredete
Ma mindenki azt tanulja az iskolkban, hogy mi magyarok a finnugor npek csaldjba tartozunk, azon bell is az ugorok keleti ghoz. A legkzelebbi nyelvrokonaink a mansyk. Ezek a npek, s a mi nyelvnk is az ugor nyelvcsaldba tartozik.
Az sszehasonlit nyelvszet alapjn a nyelvrokonsg bizonyos, hiszen a ma hasznlt szavaink mintegy 45-50%-a finugor eredet, radsul a toldalkok nagyszm hasznlata, s a szrend is azt igazolja, hogy ezek a nyelvek kzeli rokonai egymsnak. Erre pld.: a finugor nyelvekben nincs nyelvtani nem, a jelz megelzi a jelzett szt, a jelz nincs egyeztetve a jelzett szval: fekete pulikat, s nem feketket pulikat. A szmnevek utn egyes szm ll: tz ember, s nem tz emberek. Ezek a tulajdonsgok azt bizonytjk, hogy a nyelvnk rokon a finugor nyelvekkel.
Ebbl arra a kvetkeztetsre jutottak a XIX. szzad egyes trtnszei, s nyelvszei, hogy kzs shazbl indult ki a finnugor npcsoport, miutn tlszaporodtak, s a vndorls sorn egyes szavaik jelentse megvltozott, j szavak kerltek a szkincsbe. A nvnynevekbl -nyrfa, ger stb.- a krlbelli helyet is meghatroztk a Volga-Kma folyk kztti terletet, valamint a sztvls idpontjt ie. 4000 krlre teszik.
Tetszets elmlet. Szpen kidolgozott, kerek. De csak a nyelvszetet veszi figyelembe! Rgszeti, fldtani, trsadalmi jelensgeket nem. Radsul az osztrk rdekeket segitette, hiszen a "halszag rokonsg" bebizonytsval a magyar eredet-tudatott krdjeleztk meg.
Elssorban a gyjtget trsadalomrl: a neves oroszorszgi kutat -aki maga is mansy szrmazs volt- Csernyecov rta le a gyjtgetsbl l trsadalmakat. Tbbek kztt azt is megemlti, hogy egy 8-10 fs csald fenntartshoz kb. 100 km2-es terlet szksges, valamint ezek a csaldok nem szaporodnak tl, inkbb mg cskken a ltszmuk.
A fldtani jellemzkrl: az utols jgkorszak befejez szakasza 11000-5000 vel ez eltt kvetkezet be, teht a kzs shaznak, ha volt, sokkal dlebbre kellet elhelyezkednie, valahol a mai Lengyelorszg kzepn thzhat vonal mentn. Valamint egyetlen rgszeti tny sem tmasztja al a kzs eredetet- ill., van egy de, az nem azt tmasztja al.
Lszl Gyula rgszeti kutatsai azt a meggyzdst erstettk meg benne- s bennem is-, hogy a megoldst mshol kell keresni.
A jgkorszak vgn a mai Ukrajnban kialakult az gynevezett gravetti mveltsg, aminek egyik ga felhatolt Lengyelorszg kzepig, s ott, mint szvidri mveltsget ismerhetjk meg. Ez a mveltsg az erd hatr mentn egszen az Urlig elhatolt, st mg azon tlra is eljutott kb. 4000 ve. Az erdlak npekben mindegyikben kimutathat a szvidri mveltsg, a mveltsggel pedig akr egy un. snyelv is eljutott az erdlakkhoz (ekkor mg tkp. sehol sem beszlhetnk nprl, esetleg nemzetsgrl). Ez a kzs urli snyelv lett az urli-pld. a szamojd-, s finugor nyelvek kzs se.- vannak ms elkpzelsek is, mint pldul a nyelvszetben is ismert "kzlekednyelv" fogalma, teht egy olyan nyelv, amely sszekti a klnbz npeket- kzpkorban pld. a latin-. Vagy az indin trzseknl a keresked-nyelvek, amelyeket minden prri-lak trzs ismert. Melyik lehetett ez a np? Taln nem meglep, hogy a magyarsgra szavaznak a nzet kveti. Mirt? Mert a magyarsg ssz llekszma (15 milli) meghaladja az sszes szbajhet np llekszmt egyttesen.
e a nyelvrokonsg mg nem jelent vrsgi rokonsgot is, fleg egy nomd krnyezetben l npcsoportnl. A mi npnk sszettele is ezt bizonytja, hiszen a honfoglal trzsek nevei -Biborbanszletett Konstantin "Taktikja" szerinti elnevezs alapjn- csak a Nyk, s a Megyer trzs neve finugor eredet, a tbbi trzsnv trk eredet -akrcsak a vezrek nevei. Mrpedig Konstantin els kzbl kapta rteslseit, mert Vrbulcstl, s rpd unokjtl, Tormstl hallotta az elnevezseket. Ez mit jelenthet? Azt, hogy a magyarsg -finugor npnv, valszin beszlni tudt jelent, eltagja benne van a rokon manysi npnvben is-, legalbb kt npbl llt. Sokkal valszinbb azonban, hogy tbb np ill. nptredk alkotta a magyarsgot, s ezrt volt fontos, hogy Etelkzben vrszerzdst ktttek, ezzel biztostva, hogy Termszetesen ez csak egy lehetsg a sok kzl, amit taln egy egsz knyv sem brna magba foglalni. De egy biztos, hogy nem szabad kijelenteni: ez csak gy trtnhetett.
|