A brentai csata
A brentai csata
A honfoglals mg be sem fejezdt, amikor egy nagyobb kalandoz hadtest indul el, a Drva-Szva vonalt tlpve dl fel.
Itliban ebben az idszakban zrzavaros viszonyokat talltak seink, kt trnkvetel llott egymssal szemben, s harcaik megosztottk a nemzetett, p akkor, amikor Arnulf nmet kirly, s a ppa is ki akarta terjeszteni befolyst Lombardira, s ha lehet egsz Itlira.
Ezeket a krlmnyeket hasznltk ki seink, s nagyobb ervel jelentek meg, - taln honfoglalsi cllal is - a 899. vben szak-Itliban. A hadjratban mintegy 5000 harcos, a honfoglal hader 1/4-de vett rszt. Az orszg dli rszn lv szllsok harcosai mr elz vekben kszltek hogy, megtmadjk a P vlgyt. Mr a megelz vekben tbb feldert jelleg kisebb portya indult a terletre, amelyek a P mentn a Brentnl letboroztak, s megllaptottk hogy, egy rejtett tkarol hadmveletre pp megfelel a terep.
Igaz a politikai helyzet megvltozott idkzben Itliban, az egyik trnkvetel elhunyt, gy a msik, Berengr lett az uralkod. A kirly 15000 lovagot tudott csatasorba lltani, teht hromszoros tlerben voltak a magyarokkal szemben.
A magyar fsereg Lombardia fvrosnak ostromhoz kezdett, kzben kisebb-nagyobb osztagokkal pedig feldljk az egsz P-siksgot. Hogy a vrhatan megjelen kirly a hadszati visszavonulsukat ne tudja megzavarni a P jobb partjn egy seregtestet indtanak tnak, ami fedezi a fsereget. Hogy a szrnyakat biztostsk egy-egy seregrszt indtanak el keleti ill., nyugati irnyba - keleti hadtest ekkor tmadja meg Velenct.
Berengr dlrl, Etruria fell kzeledett, seink Miln s Pvia kztt vettk fel vele a kzdelmet, s mihelyt meggyzdtek a nagy tlerrl, tervszeren visszavonultak, a Brenta mentn kiszemelt skra.
A fcsapat minden folynl megllva, szabad elvonulst kr alkudozsokat kezdemnyezett, az itliaiakban azt a hitet keltve, hogy a fosztogatsban kimerlt, gyenge hadervel llnak szemben. Amikor Veronval egyvonalba kerltek, a magyar utvdharcba bocstkozott velk, hogy a fcsapat felvonulsra idt tudjanak biztostani. seink erteljes ellenllsra Berengr knytelen egsz haderejt knytelen bevetni, mire az utvd t kell a Brentn. Ez abba a tvhitbe ringatta az olaszokat, hogy, legyztk seinket. Ezt a hitet erstette az is, hogy, most mr a trgyalsok alkalmval nem csak a zskmny, s hadisarc visszaadst grtk eleink, hanem azt is, hogy, soha tbb nem lpnek Itlia fldjre.
Mivel Berengr gy gondolta, hogy a magyar sereg teljesen harckptelen, ezrt pihent engedlyezett seregnek, s a Brentn tkelve letboroztak. A magyar sereg szrevtlenl bekertette ket, s amikor a lovagok levettk a pnclzatukat hrom oldalrl rjuk tmadtak. A zrzavart csak fokozta, hogy a folyn is tkelt egy sereg s htulrl is megtmadtk az olaszokat.
A bekertett hadbl alig-alig maradt nhny ember hrmondnak. Ez a csata joggal nevezhet a honfoglals kori magyar hadmvszet legmesteribb megnyilatkozsnak. Az alapos felderts, a kezdemnyez szellem, a megtveszts mvszete, a tervszer visszavonuls s annak fedezse a harcszat iskolapldjv teszik ezt a csatt.
|