Wass Albert
Mese a kk hegyekrõl
A nagy irtsrl, ahova az õzek hajnalonknt legelni kijrtak, messzire ellthatott a szem. Szles nagy vlgyek, hullmos dombhtak fltt tvoli hegyekig. Kkek voltak ott messze azok a hegyek, szpsgesen kkek. s a fiatal õzek, kik ppen ltni tanultk a vilgot, megkrdeztk mindig anyjukat:
— Mirt kkek ott tl azok a hegyek?
s az õzanyk emlkezet ta, mindig ugyanazt feleltk ilyenkor:
— Mert ott nincs farkas s nincs rka. Nincsenek kutyk s nincsenek gonosz emberek. Csak bkessg van ott, nyugalom s csnd. Csupa lhere nõ a rteken, s soha sincsen tl. Szl nem jr arra, s a lomb nem hervad el. Nincsen h, fagy, csupn j meleg, nap nap utn. Azrt olyan kkek azok a hegyek.
— Akkor mirt nem megynk oda? — krdezte meg erre valamennyi kis õz emlkezet ta, aki csak ott nõtt fl a nagy irtson.
s valamennyi õzanya, aki valaha is fiakat nevelt, ezt felelte erre:
— Nem lehet, fiacskm. Nem lehet.
s shajtott hozz, vgyakoz szomorsggal, ahogy csak õzanyk tudnak shajtani.
Az õzfiak legnagyobb rsze nem krdezõskdtt tovbb. Belenyugodtak abba, hogy nem lehet. Õzek voltak, s az õzek sorsa belenyugodni a vltozatlanba. De minden esztendõben akadt egy-egy a nagy irts õzfiai kztt, aki tovbb nyjtogatta vkonyka nyakt, meresztgette kvncsi kt szemt a kk hegyek fel, s tovbb krdezett.
— Mirt nem lehet?
Ilyenkor az õzanya, kinek ilyen kvncsi fiacskja volt, megbotrnkozva csapta htra a fleit, gy mondta:
— Nem lehet, mert nem lehet!
s dobbantott is hozz a lbval, ahogy haragos õzanyk szoktak.
Olyan õzfi, aki ebbe se nyugodott bele, egy ha akadt csak minden esztendõben. Aki megkrdezte:
— Akkor honnan tudni, hogy mi van ott? Ha nem lehet oda menni s megnzni?
Az õzanya, akit ez a krds rt, elkomolyodva s nagyon titokzatos kppel ennyit felelt csupn:
— Onnan jttek volt az õseink. Valamikor nagyon-nagyon rgen.
Tbbet aztn nem mondott egy szt sem. Ha pedig a fiacskja ebbe se nyugodott bele, s tovbb merszelt krdezõskdni, gy meglkte, hogy menten belesuppant egy tsks szederbokorba, s alaposan sszeszurklta magt benne. Tbbet aztn nem krdezõskdtt senki a kk hegyek felõl ll esztendõig. Csak bmultk az õzek hajnalonknt lmod nagy szemekkel a tvoli kk mesefldet, mely csupa des levelû lhert terem, ahol nincsen farkas s nincsen rka, nincsenek kutyk s gonosz emberek, nincsen szl, s nem hull le a lomb. Tlen, amikor zg frgeteg kavarta a havat, dideregve hzdtak ssze fagyos vackukon az irts õzei, s lmodtak a messzi kk hegyekrõl. Szemket lehunytk, hogy ne lssk maguk krl a jeges szrkesget, s gondolatban ott legeltek az rk-napfnyes lheremezõkn, ahol nincsen tl soha, nem fznak s nem heznek az õzek.
gy volt ez, mita csak õzek ltek az erdõben, s nem vltozott azta se semmi.
Csak ppen egyszer. Egyszer trtnt valami.
Egy fiatal õzbak, egyike azoknak, akik nem nyugosznak bele, elhatrozta, hogy megkeresi az utat, mely visszavezet a messzi kk hegyekhez.
Kerek esztendõn t kszlt a nagy tra. Edzette magt. Nagyokat szaladt meredek hegyoldalakon. rkokat ugrott. Erõstette izmait.
Tervt nem rulta el senkinek, csak jtsztrsnak, egy msik fiatal õznek. Mikor eljtt a tl, s vacogva kapartk egytt a havat lelem utn, biztatva mondogatta:
— Meglelem az utat, biztosan meglelem, s visszajvk rted. Nem fzunk tbbet s nem heznk tbbet. Napos lherseken legelnk rkk.
Ha farkas elõl bjtak, vagy csahos vadszkutyk kergettk õket, gy btortotta remegõ kis trst:
— Ne flj, ott nem lesz tbb veszedelem. Ott nincsen farkas s nincsenek kutyk. Megkeresem az utat, meg n, s visszajvk rted!
Eltelt a tl. Izmos fiatal bak lett belõle. Szrke ruhjt levedlette, agancsa is kinõtt. Aztn egy szp, harmatos nyri hajnalon gy szlt trshoz, a karcs kis õzsuthoz:
— Most elindulok. Vrj rem, mert visszajvk rted, s elviszlek magammal azokba a szp kk hegyekbe, ahol rk a csnd s a nyugalom, nincsen szl s nincs veszedelem, s nem hull le a lomb soha.
Azzal elindult. Ment, ment, szemkzt a kk hegyekkel. Vlgybe le, dombra fel. Ment, mendeglt rteken, mezõkn t. Patakokon s gerinceken t, ment, ment.
Egy szp napon egy nagy folyhoz rt. Ahogy ott llt s nzdeglt, megltott a foly partjn egy vadmacskt. Hevert a napon s stott.
— J napot — ksznt illedelmesen a fiatal õzbak —, hol lehet tmenni ezen a nagy vzen?
A vadmacska rnzett s csodlkozott.
— A vzen? Ott lentebb, a fkon tl. De mirt akarsz tmenni?
— A kk hegyekhez megyek — felelte bszkn az õzbak.
— A kk hegyekhez? — bmult r a vadmacska. — Melyik kk hegyekhez?
— Ht van belõlk tbb is? — tõdtt meg az õzbak.
— Minden hegy kk — felelte a macska, s stott.
— Tvedsz — rzta meg az õzbak a fejt —, amelyiken n lakom, az nyron zld s tlen fehr!
— Igazn? — lmkodott a vadmacska. — Azt hittem, hogy csak nlunk van ez gy!
Azzal nyjtzott s jra stott.
Az õzbak megkerlte a fkat, s meglelte a gzlt. tkelt a folyn. Nhny napra r a hegyek lbnl volt. Felnzett rjuk, s a szve boldogan vert.
— Itt vagyok ht vgre! Ugye, hogy megleltem az utat?
Lent zld volt a hegy, nem kk. ppen olyan zld, mint odahaza. Bkkfk voltak rajta, s tisztsok. De fnt, egszen fnt kk volt igazn!
Elindult ht flfel.
A tisztsokon fû nõtt, rendes fû. Elvtve akadt lhere is kzte. Nem baj, gondolta magban, ha nem is tiszta lhere az egsz, ahogy anynk mondta. Fontos, hogy nincs tl s nincs veszedelem.
Tetszett a hely. Szpek voltak az erdõk, s a tisztsok is szpek. A forrsoknak j vize volt. Kivlasztott ht egy szp helyet magnak, s ott megtelepedett. Evett, ivott, hevert.
— Jl kipihenem magam — hatrozta el —, aztn visszamegyek, s elhozom õt is. s mindenkit, aki jnni akar!
Boldog volt. Szeretett volna belekiltani a vilgba: megleltem az utat a kk hegyekhez! Nincs tbb tl! Nincs tbb hezs, fzs! Nincs tbb veszedelem!
Evett, ivott, pihent. Gynyrkdtt a beteljeslt lomban. Az idõ telt. Egy este aztn elhatrozta:
— Holnap elindulok vissza.
Azon az estn hûvs szl indult. jfl krl megeredt az esõ. Reggel is esett.
— Megvrom, mg kitisztul — gondolta.
Vrt. Az esõ esett. Nyirkos kdrongyok fityegtek a fkon. Szrke volt az g, szrke volt a fld. Bartsgtalan szl svtett az erdõn. Vizes volt minden s hideg.
A fiatal õzbak elszomorodott kiss.
— gy ltszik, itt is van esõ. Nem baj — vigasztalta magt —, de nincsen tl s nincsen veszedelem. Ez a fontos.
Nhny napig esett, aztn egy jszaka megfordult a szl. Cspõsen ftylt a fk tetejn, s az gen megjelentek a csillagok.
— Napsts lesz megint! — rvendezett a fiatal õzbak. — Reggel megmelegszem s indulok!
Hajnalra valban kisttt a nap. De a fû recsegett, amikor kilpett a tisztsra. Fehr volt s furcsn recsegett.
Dbbenve hajolt le a fûhz s megszagolta.
— Dr… — suttogta. — Dr!
s ahogy flemelte a fejt, megltott egy nyrft s a nyrfn nhny srga levelet. Sokig llt ott mozdulatlanul, s a srga leveleket nzte.
Hirtelen tompa ts rte a lbt, s flbe csattant egy puskalvs. Egyetlen ugrssal a sûrûben volt, s rohant flfel. Hta mgtt les hangon csaholt egy kutya. Futott, meneklt riadt rmlettel. Aztn valahol messze, bent az erdõ sûrûjben megllt. Nzte a lbt. Vrzett. les fjdalom szaggatta a sebet. Lehajtott fejjel, sokig llt ott. Aztn lassan, bicegve lement a patakhoz, belegzolt a vzbe, s sokig, sokig llt ott. A kutya mr nem csaholt tbb. Mlysges csnd lt az erdõn.
Ksõbb kisntiklt a patakbl, bevnszorgott a sûrû szedresbe s lefekdt. Napokig fekdt ott mozdulatlanul. Mikor az hsg lbra lltotta, bicegett. Evett, ivott, jra lefekdt. Napokig, napokig.
Kzben megsrgultak krltte a fk, s szellõjrskor levelek hullottak. Nagy veres foltok leptk el a szedrest is, mintha valami lthatatlan ris vltott volna keresztl az erdõn.
Mire begygyult a seb, mr hszaga volt a szlnek. Kopasz gallyakat zrgettek a fk. Hegyek tetejt hasukkal sroltk a lompos, vndorl felhõk.
Lassan megindult lefel. Mire a sûrûbõl kirt, szllingzni kezdett a h is. A szlasban lihegve rohant el mellette egy idegen õz.
— Fuss! Meneklj! — kiltott oda rmlt lihegssel. — A tls patakban farkasok jrnak!
Egy j darabig egytt futottak, aztn egy gerincen az idegen õz megllt.
— Nem lttalak mg erre. Hova val vagy?
— Messzire — felelte a fiatal õzbak lihegve.
Szeme keresve nzett a tvolba, s lm, vlgyek s dombok szrke hullmain tl egyszerre megltta az otthoni hegyek halvny krvonalait.
— Onnan jttem — mondta, s orrval a messzi hegyek fel bktt.
— A kk hegyekbõl? — dbbent re az idegen õz.
Megtõdve hallotta a krdst, s ahogy jra oda nzett, valban kkek voltak a hegyek ott messze. Az otthoni hegyek. Kkek!
— Onnan — blintott elszorult szvvel.
— Az nem lehet — rzta meg a fejt hatrozottan a msik —, ott nincsenek õzek. Valamikor az õseink jttek onnan. Ott nincs farkas s nincs rka. Nincsenek kutyk s nincsenek gonosz emberek. rk a bkessg, a nyugalom s a csnd. Csupa lhere terem a rteken, s soha sincsen tl. Szl nem jr arra, s lomb nem hervad el. Azrt olyan kkek azok a hegyek. Hazudsz, ha azt mondod, hogy onnan jttl!
Azzal megvetõleg elfordult tõle s elment. Vissza se nzett.
A fiatal bak mg llt egy darabig, s bmult, bmult, dbbenve a tvolban kdlõ kk hegyek fel. s egyszerre valami mrhetetlen nagy vgy fogta el, valami fjdalmas s szomor vgyakozs a rgi irts utn, az ismerõs szlasok, meghitt tisztsok, vdelmezõ sûrûsgek utn. A patak utn, melynek fodros tkrben elõszr nzegette nvekvõ agancst, a sûrû lomb kis fenyõ utn, melynek vdelmben meghzdni j volt…
s lassan, bicegve, lehajtott fejjel elindult a kk hegyek fel.
A h akkor mg sûrûbben hullott. Mire az erdõ aljra rt, mr fehr takar fdte a mezõket is, mg szeme elltott, s a puha fehr hpelyhek percek alatt elfdtk a nyomt is, mintha csak arra se jrt volna soha.
Fagyos tl volt, mire hazart. hes õzek kapartk fzva a havat.
Bicegve, lassan haladt az irtson flfel. Borzolt volt s sovny. A kis õzsuta messzirõl megltta, s rmtõl csillog szemekkel rohant elbe a havon keresztl.
— Ht megtalltad? Ht igazn visszajttl rtem? Ugye, indulunk mris! Olyan rossz itt! Hideg van, s nincs mit enni! Ugye, elviszel innen az rk napstsbe, lhers rtekre, ugye elviszel…?
Az õzbak megllt. Visszanzett a messzi kk hegyekre, s lehajtotta fejt.
— Anynknak igaza volt — mondta halkan —, nem lehet oda menni.
gy volt.
s havazott. |