shonos kutyink 2.
shonos kutyink 2.
Most rviden a msik nagy kutya-csoportrl: ezek a terel-, vagy psztor-kutyk. Hrom fajta tartozik ide: a puli, a pumi, s a mudi.
A puli a legrgibb a hrombl, mr az shazban is az llatok terelsvel foglalkozott, hiszen a fajta legkzelebbi rokona a tibeti terrier. Az els rsos emlkek azonban csak az 1700-as vekbl maradtak rnk.
A fajta nagyon mozgkony, rtelmes, jl nevelhet, ers rz sztne van. A magyar psztorok szinte megsrtdtek, ha a pulira azt merte valaki mondani, hogy kutya. „Nem kutya az, Te! Hanem puli!”
A pulit az 1900-as vek elejn lelkes tenysztk karoltk fel, szerencsre akkor, amikor a psztorok mellet megsznben volt a munkja. Ma mr a pulit az egsz vilgon ismerik, Egyiptomtl Kanadig, Svdorszgtl Japnig vannak lelkes hvei ennek a klnleges kutynak.
A msodik fajta pumi. Ez a fajta a 17.-18. szzadban alakult ki haznkban. Kialakulsban rszt vett a puli, valamint a Nmet-, s Franciaorszgbl behozott juhokkal rkez ll fl terelkutyk briard-ok is.
De ekkor mg nem vlasztottk szt a pulit s a pumit, st gyakran szndkosan kereszteztk ket (ez a juhszoknl mg ma is elfordul). A pumi hosszabb lb, s rvidebb szr, mint a puli, sok terrieres jellege van, ezrt valsznleg valamilyen terrier fajta is szerepet jtszott a kialakulsban.
A kt fajta sztvlasztsa az 1900-as vekben kezddtt, mint nll fajta 1920-ban kerlt bemutatsra.
A harmadik terelfajta mudi. Az 1900-as vekben tnt fel ez az ll fl, rvidebb szr terelkutya, amelyet akkoriban spicchibridnek tartottak a kinolgusok.
A fajta megmentsben nagy szerepe volt Fnyes Eleknek, a Balassagyarmati Mzeum igazgatjnak, aki az 1930-as vekben rta le a fajtt. A mudi mg ma is fleg eredeti foglalkozsnl maradt, a nyjak terelsnl segti az embert, ez a rendkvl rtelmes, mozgkony, rdekes megjelens fajta.
Mg egy fajta-csoportrl kell megemlkezni, s ezek az gynevezett molosszoid kutyk, vagyis nyjrzk. Ebbe a csoportba kt fajta tartozik: a komondor, s a kuvasz.
Elszr a komondorrl. A legnagyobb test magyar kutyafajta. A nyj rzse volt a feladata, mr a npvndorls idejn is. Knnyedn megvdte a nyjat, gulyt, mnest akr embertl, akr farkastl, de a medvt is elztk, ha szksg volt r.
Helyzete a 19. szzadban vltozott meg, amikor a nyjak melll a majorok, hzak re lett. Napjainkban klleme, szpsge miatt tenysztik. Idelis rz eb. Legtbbszr visszahzd, mltsgteljes, nem kedvesked termszet, de hsges kutya. nll dntseket hoz, s ha szksges azonnal, egy morranssal tmad.
Klalakjt sszetveszthetetlenn, klnlegess, egyediv teszi hatalmas, filcesed szrzete. Egyetlen hasonl szrzet, de fekete szn fajta tallhat mg, s ez a bergami juhszkutya.
Az utols fajta a felsorolsban a kuvasz, de nem az utols a sorban! Egyes kutatk szerint mr a hunokkal egytt rkezte a Krpt-medencbe. Valaha szintn a nyjak rzse volt a feladata, akrcsak a komondornak, gy biztosan keresztezdtek egymssal, szerencsre azonban mind kt fajta megrizte tulajdonsgait.
Rendkvl rtelmes, knnyen kikpezhet, kemny, harcias kutya. Tetszets klseje nemessget, s rendkvli ert rul el. A neve trk eredetrl rulkodik, azt jelenti a bke re.
A fajta modern kori trtnetnek legszomorbb idszaka az 1944-45-s esztend. A nmeteket z oroszok sok, tpusos kuvaszt lelttek, mert nem mertek felmenni tlk az udvarra. A tenysztst nhny megmaradt egyedbl kellet jraindtani.
Ezek a fajtk npnk rksgei, amelyekre vigyznunk kellene, hiszen velnk egytt jttek, s alakultak ki olyann amilyennek ma ismerjk ket.
|