A sguntus kialakulsa a XII. sz-i Japnban

A soguntus kialakulsa
A japn feudalizmus klnlegessge, hogy a tnyleges hatalmat gyakorlk a legtbbszr httrbl rnyitottak. Ez szinte a kezdeti idktl volt gy, hiszen mr a csszrsg kezdeti idejben is megprbltak msok rnyitani. Hol a csszr anyja, hol egy rokon vette t az uralmat a httrben.
Ilyen volt Nakatomi Katamari is, akinek csaldja a felvet Fudzsivara nven, fogja vezetni az udvart. Ez az talakuls 645-ben kezddt. De a 10.-11. szzadra mr a fvros csak egy dekadens kisebbsg vezetse al kerlt. Azonban a vidken ltrehozott, knai mintra szervezett adminisztratv, s gyakorlati vezetssel megbzott nemessg egyre jobban megersdtt. Ezzel egytt egyre inkbb rszt krt a hatalombl, s az azzal jr lvezetekbl is. Ennek az j trsadalomnak az arisztokrata lovas harcos a busi volt az alapja.
A 12. szzadban a kzponti kormnyzat mr nem volt olyan helyzetben, hogy meg tudja vdeni magt az rnyitsa all elszabadult, szvetsgekbe tmrl vidki lovagoktl. A szvetsgek lre egy-egy nevezetesebb csald kerlt. Minl kzelebbi rokoni kapcsolatban lltak a csszri csalddal annl magasabb pozciba kerltek.
Ilyen volt a Taira ( vagy Heike) s a Minamoto ( vagy Gendzsi) csald.
A Minamotok nagyon j kapcsolatot alaktottak ki a Fudzsivarkkal, akik idnknt megkrtk ket valamelyik lzad csoport felszmolsra, valamint az rdekeiket veszlyeztet nagy vallsi intzmnyek katonai erejnek cskkentsre.
Kzben a Taira csald egyik ga, akik a japn-beltenger mentn ltek a lemondatott csszrok segtsgvel fellzadt a Fudzsivark ellen - br, maguk is ebbl a csaldbl szrmaztak anyai gon. A csatrozsok a Taira s Minamoto csapatok kztt 1156-ban kezddtek, s tartottak 1159-60 telig. Ekkor Taira Kijomori ragadta maghoz a hatalmat, lett a fvros ura, lnyt hozzadta a csszrhoz, majd 1180-ban a sajt unokjt ltette a trnra. Egy valamit azonban elmulasztott, nem irtotta ki az ellenlbas Minamoto csald f gt. Azt hitte, ha a fvros v, v a hatalom is. De a harcosok mr nagyon szerettk volna magukhoz ragadni a hatalmat.
A legelkelbb Minamoto-g legidsebb tagja Joritomo, aki tszknt nevelkedett Izu-flszigetn egy Hodzsnak is nevezett Taira csaldnl. Kihasznlva, hogy egy lzad csszri herceg segitsgrt fordult hozz meginditotta tmadst Kijomori ellen. A vidki harcosok rgtn mell lltak, gy a Kant-alfldn azonnal a kezbe ragadta a kormnytisztviselk s jszgkormnyzk kinevezsi jogt. Mindez 1180-ban trtnt. Ezek a lpsek trvnytelensgek egsz sort indtottk el az egsz orszgban, a fvrost Joritomonl kzelebb lv harcosok bandi elfoglaltk, a Tairkat elztk a Beltenger partjra. Ekkor a csszri udvar felkrte Joritomot, hogy lltsa meg a bandk garzdlkodsait. Joritomo a feladatott tehetsges ccsre Josicunne-ra bzta, aki nyugatra zte, majd 1185-ben a dannourai tengeri csatban megsemmistette a Tairkat. Ezutn mr az sszes fegyveres kln behdolt a Minamotoknak. Josicune ngy vvel ksbb megsemmistette a Fudzsivarkat is vidki fvrosukban Hiromazuban. Ezzel a mozzanattal rt vget az gynevezett Gempei-hbor. A hbor befejezse utn Joritomo attl val flelmben, hogy rokonai elragadjk tle a hatalmat mindegyikkkel vgzet. Kztk a sajt ccsvel, a Tairkat legyz Josicune-val egytt.
Ezutn sajt fvrosban Kamakurban alaktotta ki az rnyitsi kzpontot -innen kapja nevt a korszak. Ezt a kormnyzsi formt nevezik japnul bakufu-nak, vagyis storos kormnyzsnak.
Joritomo 1192-ben "krvnyezte" a csszrtl sogunn kinevezst, hogy megklnbztesse magt a csszri fvrost irnyt arisztokratktl. Ez az elnevezs a rgi slakosokkal vvott hborkbl szrmazik, az egyszer harcosra utal. A teljes elnevezs: szei tai sogun - barbrokat legyz tbornok.
|