A japn trtnelem kezdetei
A japn trtnelem kezdetei
A japn regk szerint, mintegy 3000 vvel ezeltt Amateraszu istenn, aki maga a nap, egy hatalmas kardot mertet bele a tengerbe, ami lert a mlybe. Amikor kiemelte a pengt, a rla lehull iszapcseppekbl lettek a japn szigetek. Majd az itt megteremtett emberekhez az istenn a sajt unokjt kldte, hogy vezesse ket. Hogy pedig isteni leszrmazst igazolni tudja adott neki hrom trgyat, egy tkrt, egy kszert s egy kardot. Ezekkel, az isteni jelekkel lett az els csszr. Vagyis az els mikd.
Ennyit a mitolgirl. De a japn trtnelem gy is elg rdekes.
A modern japnok kzeli rokonsgban llnak a knaiakkal, s a koreaiakkal. Ugyanakkor proto-fehremberek is. Az utbbiak kzz tartoznak a legszakobb szigeten, Hokkaidn mg ltez ajnuk. Az kulturlis s rasszikus beolvadsuk magyarzatott adhat egyes japnokon szrevehet nem mongoloid jellemzkre.
A japn szigetekre trtn bevndorls egy hosszadalmas folyamat volt. Mg a Kr.u. 8. szzadban is jelents mennyisg bevndorl rkezet. De ebben a korszakban mr az szakon l ajnukon, s a dli rszeken l klnbz kultrj npcsoporton kvl egysgesnek lehet tekinteni Japnt.
Az els bizonytkok a bevndorlsrl tzezer vesek, hiszen itt s Knban talltk a legrgibb cserpednyeket. Japnban kb., Kr.e. VI. vezredben jelenik meg itt egy halsz-vadsz-gyjtget primitv kultra, amelyre a fak mintj vltozatos formj ednyeirl Dzsmon-kulturnak hvnak. Ezt a kultrt az szaki rszek kivtelvel Kr. e. 3. szzadra kiszortotta egy fejlettebb, mezgazdasgi trsadalom: a Jajoi kultra. F jellemzi az egyszer, vkonyfal, korongolt ednyek, a bronz s a vas ismerete, valamint az ntzses rizstermeszts voltak.
Ezt a kultrt a hatalmas, sszehordott, fldhalmokkal fedet vezri srokrl tumulus korszaknak nevezet idszak kvette. Az ebbl az idszakbl szrmaz leletek, egy harcias, lovas, arisztokratikus npre utalnak, akik sokban hasonltanak az szakkelet-zsit elraszt lovas nomdokra- hunok-. Ez a korszak a Kr. u.7. szzad vgig megmaradt, majd hirtelen eltnt, valsznleg a buddhizmus hatsra.
Ekkor Japnban mr les osztlyklnbsgek ltal tagolt mezgazdasgi trsadalom ltezik, ami sok-sok kis „orszgra” van felosztva. Valsznleg trzsegysgenknt tagoldott az akkori Japn, amit egy laza uralmi rendszer fogott ssze. Egy Knban jrt kldttsg a „kirlyn orszgnak” nevezte az llamot.
Ebben az idben jelennek meg az els krnikk is 712-ben a Kodzsiki s a 720-bl val Nihonsoki. Ezekben sz van a csszrsg mitikus kialakulsrl, valamint emlts trtnik egy nagy hdtsrl, amit Kjsrl indtott el Hons kzps rsze a Japn-beltenger s a Kant-alfld irnyba a jamato trzs. Nem sokra egsz Japnt uralmuk al hajtottk, s gy szletett meg Nippon- vagy Nihon-, amit nevnek dl-knai kiejtse alapjn Japnnak hvunk. A jamato trzs vezeti un. pap-fnkk voltak, amit tbbek kztt a Hrom Csszri Regle is mutat, ami ebbl a korbl maradt rnk. Kztk van egy, hossz vaskard, ami a Dlkelet-zsiai fegyverekre hasonlt, egy Knbl szrmaz bronztkr, ami a Napistennt szimbolizlja. Valamint a grblt kk (magatama) egy medvekarom alak kis kvecske, amihez hasonlt gyakran tallnak a koreai satsoknl.
A jamato uralom alatt az orszgot „klnokra” udzsikra osztottk, melyeknek rkletes ton hatalomra jutott fnkeik, st sajt isteneik is voltak. Ezek a csaldok uralkodtak a benek nevezett. Klnbz foglalkozst z csoportokon. De a jamatoknak is voltak sajt udzsijaik, amik egsz Japn terletn sztszrva, az ellenrzst s rnyitst vgeztk.
Az udzsi trsadalom mr magban hordta a ksbbi feudlis Japn szilrd hierarchijt, s a Korebl szrmaz jamato pap-trzsfnkkbl lett a csszri csaldfa, ami elszr az isteni leszrmazst igazolta, ma pedig a vilg legsibb uralkodhza. Ennek a kornak a vallsi hiedelmei szintn fennmaradtak, ma, mint sintt „istenek tjt” ismerjk.
|