Srika
Jnos mr nem volt fiatal legny, de mg ntlen volt. A menyasszonyt Sriknak hvtk, de az eskvt el kellet halasztani. Hbor volt...
Srika
Srika egy kis faluban lt valahol a Tisza mentn. Mikor a trtnet elkezddik, mr nem tartjk fiatal lnynak, hiszen mr a 23. vn is tl van. Mindenki gy gondolta, vnlnyknt fog meghalni.
Igaz volt mg kt btyja is, akik szintn ntlenek voltak. Andor mr ekkor udvarolt egy mdos szp, s 14 vvel fiatalabb lnynak. A lny szlei j szemmel nztk a fiatalok kapcsolatt, hiszen a Srikk-csaldja is j mddal volt- mr a kisfalu viszonyaihoz kpest-, no meg Andor katona viselt, komoly ember, aki a nagy hborban sokfel megfordult, radsul mg a nagyvflysget is elvllalta mr j prszor. Szval mindenki tisztelte.
Srika idsebb testvrt is kedveltk a faluban, mg egy mennyasszonya is volt mr, de a hbor tnkretette. Br testileg p maradt, de az Isonz partjn, amikor az olaszok egy egsz hegyet alaknztak, s felrobbantottk a K-und-K csapatok alatt Emil lgnyomst kapott, ami odig slyosbodott, hogy 44 ves korra olyan lett, mint egy reszketeg fej regember. A mennyasszonya mshoz ment frjhez- a harag elkerlse vgett a kt csald megbeszlte a dolgot, hiszen utdokra nem igen szmthattak Emiltl.
Haladt az let, munkval, kszkdssel, szntssal, vetssel. Andor eskvje is kzeledett, kzben azonban egyre tbb hang hallatszott, amelyek a hbor fel taszigltk az orszgot. Ide viszont csak akkor jutott el a vltozsok szele, amikor jraszerveztk a Rongyos Grdt, s a tagjai kezdtek t-t csapni a Tiszn, s nyugtalantani a csehszlovk hatsgokat. Ehhez a flkatonai szervezethez mg Andor is csatlakozott, hiszen a csehszlovk oldalon is maradtak rokonok, no meg a csald fldjeibl is maradt odat.
A krnykbeliekbl ll csapatban ismerkedet meg Andor egy 25 ves frfival, aki a nhny faluval arrbb lak grfi-hercegi csaldnak volt a sofrje.
Jnos messzirl, a zemplni hegyekbl szakadt erre a vidkre, elszr Kirlyhelmecre jutott, ahol mechanikus tanonc volt. Mindenfle kis-, s nagy-gpeket reparlt. Megunva a csehek, no meg a ttok hatalmaskodsait, tszktt a hatron, s itt keresett meglhetst. Elg hamar el is tudott helyezkedni a Lnyai-uradalomban, ahol Plma grfn msodik frje Ambrzy Gyrgy grf tervei alapjn ltrehoztk az orszg legkorszerbb almatermesztsi rendszert. Az almskertbl gpi vontats csillk szlltottk az almval teli lda-halmokat t kilomterre, a vast mellet plt hthzhoz s csomagol plethez. A grf mg j, eddig ismeretlen alma-fajtt is hozatott Amerikbl, a Jonathn almt.
Ebben az uradalomban lett gpsz Jnos. Rengeteg elfoglaltsgot adott neki a csillerendszer, s a hthz karbantartsa. Nha azonban a Lnyai csald gpkocsijt egy ngyhengeres Mercedes-Benz autt is szerelte, ha szksg volt r. Itt ismerkedett meg Plma grfn els hzassgbl szrmaz fival Odescalchi Mikls herceggel, aki ht vvel volt idsebb, mint .
Niki hercegnek –mindenki csak gy hvta, st a hta mgtt mg „Bolondos hercegnek” is-, kt szenvedlye volt: a repls s az aut. Jnos szintn szerette a gpeket, s volt nmi ismerete mg a repl szerelsrl is. Mikls azonnal kikrte az uradalomtl a fiatalembert, s magval vitte a kis Junkers A50-esn mindenfel, mint szerelt. Idvel mg replgpet vezetni is megtantotta.
Klnleges szegny ember lett Jnos! Olyasmit tudott, amit mg a gazdagabb polgrok is csak lmukban kpzelhettek. Tudott replni!
gy rte t is a Rongyos Grda jj alakulsa. Mivel a Grda clja az elcsatolt terleteken l magyarsg megvsa, valamint a cseh hatsgok nyugtalantsa, Jnos –termszetesen a herceg engedlyvel- azonnal jelentkezett. Itt kerlt egy storlapra Andorral, akivel nagyon j bartsgba keveredtek, mly tiszteletet rzet a megfontolt, mindig higgadt paraszt-gazda irnt, aki mg azt is higgadtan fogadta, amikor a „tt” gppuskk tzben rtrtek a nacionalista szlovk szabadcsapatokra, akik meg akartk akadlyozni, hogy a ’38-as Bcsi dnts alapjn vissza kellet szolgltatni a sznmagyar terleteket. Nhny grdista megsrlt, st kt halottjuk is volt, de a szabadcsapatot elztk, vissza a hegyek kzz. A ruszinok, magyarok felszabadtknt kszntttk ket.
Nhny ht utn fel is oszlattk a Grdt, de Jnos s Andor bartsga megmaradt, annyira, hogy amikor Andor nhny hnap mlva hzasodott meghvta t is a lakodalomba.
Srika kszldtt a btyja eskvjre. Egsz hten stttek, fztek az asszonyokkal, hogy emlkezetes legyen a hzassg. A mennyasszony –Julisnak hvtk- mr alig vrta, hogy bekssk a fejt, radsul olyan ember, aki mr vagy szz menyecskt beksrt a templomba.
Amikor elrkezett a nagy nap, egy ismeretlen- legalbb is Srika rszrl az volt- nadrgos ember jtt fel az udvarra. Illedelmesen ksznt, mire Andor el ment a kapuhoz, meglelte s felvezette a hzhoz. Bemutatta a csaldnak Jnost. Srikhoz rve mindenkinek feltnt, hogy mindketten elpirultak, s elg btortalanul fogtk meg egyms kezt. Andornak mindjrt szget is ttt a fejbe egy tlet, de ez most az eskvje volt.
A szertarts alatt Srika gpiesen llt fel, lt le, mondta el a hiszekegyet, miatynkot. Folyton a magas, jkp, mosolygs frfin jrt az esze. Mr tudta, hogy mg ntlen, azt is, hogy ha fldje nincs is, attl mg igen j keresete van, radsul olyasmit tud, amit a krnyken rajta kvl alig valaki. Szinte az egsz orszgban is csak nhny szz ember ismeri a repls lmnyt. A templomban nem nagyon merszelt fel nzni, mivel vissza kellet volna fordulnia, de mr az oda vezet ton, a lnyos hztl, majd haza fel tartva- br k csak pr lpsre laktak a templomtl- vgig a frfit figyelte. szre vette azt is, hogy a frfi lopva t nzegeti. Elpirult, s gyorsan msfel kezdett nzeldni- nehogy szrevegye valaki, egymst kerlgetik.
desanyja –Bellnak hvtk- oda hajolt Andorhoz- Fiam jl tetted, hogy meghvtad ezt a bartodat, gy ltom, igen ersen nzegetik egymst Srikval!
Jnosnak is megakadt a szeme a csinos, barna haj, stt, majdnem fekete szem, kreolos br lnyon. Mr nem volt ugyan fiatal, de ezt Jnos sem mondhatta el magrl, radsul a vele egykor asszonyoknak mr kt-hrom gyereke volt, ami nagyon megviselte ket- no meg az a sok munka, esetleg nlklzs is ami sok szegny falusit utol rt.
Kzben nhny meghvottnak is feltnt, hogy kerlgetik egymst. -Nzd a Srinak mg vlegnye lesz, igaz mg mindig igen szp lny!
A kt fiatal semmit nem vett szre ebbl, mindketten azt hittk, hogy egyedl k ltjk a msik vonzdst!
A vacsora alatt egyms mell ltettk ket, gy volt idejk beszlgetni.
Srikrl kiderlt, hogy meglepen olvasott, ni mivolthoz kpest- igaz neki nem kellet gyereknevelssel, a frj elltsval foglalkoznia. Mivel mr a vele egykorakbl szinte mindenki frjnl volt, gy lny-sszejvetelekre sem jrt, ha meg is hvtk fonba, vagy tengeri hntsra a legnyek vele mr nem mertek ktzkdni, ktt, kendt ellopni zlogrt. Persze akadt volna nhny, aki szvesen megteszi,- mint mondtuk csinos, melyes-faros lny volt- csak szgyellte a trsai eltt.
Mikor aztn a cigny is rhzta,- gy hozattk szekren, mert a faluban csak egy vlyogvet csald lt- akkor Jnos is megmutatta, hogy van olyan tncos mint sok fiatal. Prgette-forgatta Srikt, s bizony ismerte a krnykbeli mdit. Aztn nhny fiatal legny elhvta legnyest jrni, amire mg azt is megmutatta: hogy jrjk Zemplnben.
Srika csak nzte, s igen tetszett neki a frfi viselkedse.
A mulatsg ersen az jszakba nylt. jfl fel a menyecske elhzdott a hzba, vele tartott az anysa, az anyja, meg nhny asszony. Bent tltztettk asszonyos ruhba, a hajfonatait feltekertk, s kontyba ktttk, majd egy dszes kendt is a fejre ktttek- eddig csak rossz id, vagy poros mezei munka esetn hordott kendt. Amikor meg volt az tltzs az anysa kiment az ajtn, mire a zensz tust hzott, a vfly pedig kihirdette, hogy a lnyok serege eggyel cskkent az jszaka, mg az asszonyok egyel nt, s itt mr az tiszte bevgeztetett.
Magyarul j asszonyt avattak! A nsznp- rgi szoks szerint- minden tagja tncolt egyet az ifj asszonnyal, ki-ki jkvnsgt fejezte ki, vagy trfs tancsot adott az elkvetkez jjelre. Amikor mr mindenki fordult egyet-kettt akkor Andor lpet oda, s lbe kapva Julist berohant vele a hzba, a nsznp nagy ovcija kzben.
Ezutn mr ktetlenebbl folyt a tnc, a trfa, no meg a bor. Itt-ott szerelmek szvdte, esetleg fejezdtek be. St az egyik sarokban mg egy birtok-vitt is eldntttek- a hziakra tekintettel szban, s nem bicskval, ahogy eleinte az egyik fl kszlt r.
Jnos s Srika ebbl semmit sem vett szre. Egyre jobban elmerltek egyms szemben. Beszlgettek, tncoltak, nha megittak egy-egy pohr bort- azt inkbb Jnos, mert Srika csak egy pohrkval iddoglt egsz jjel . No meg sok lakodalmas kalcsot is megettek- br azt is inkbb Jnos, mert desszj volt!
Nhny rval jfl utn kezdtek az idsebbek, meg a lnyos anyk hazafel szedelzkdni. Mikor mr tbben is elindultak Jnos is kszldni kezdett, mert msnap dltl jra dolgoznia kellet. Elbcszott Srika apjtl, anyjtl- mindketten meghvtk, jjjn el mskor is, majd az anyja szlt Sriknak ksrje ki a vendget.
Odakint, a langyos nyri jjelen Jnos maghoz hzta a lnyt, aki enyhe ellenkezs utn hagyta, hogy a frfi megcskolja. A csk elszr csak lgy, rint volt. Olyan, mint egy nma krds, amire Srika odasimulssal vlaszolt. Ettl a frfi szenvedlyesebben kezdte el cskolni, annyira, hogy mindkettejknek elakadt a llegzete, s leveg utn kapkodva hajoltak htra, de csak annyira, hogy egyms szembe tudtak nzni. Egymsra mosolyogtak majd jra sszeborultak.
Telt mlt az id, mint ahogy az mr rendes szoksa. Andor s Julis ptkezsbe fogtak- a telek mr rg megvolt. Lassan az ptanyag is meglett. Megegyeztek a helyi cignnyal, hogy mennyirt veti ki a vlyogot a hzhoz, a faanyagot meg kiadta a sajt erd-rsz- frszzem a hangya-szvetkezetnek volt, amiben Andor is tag volt, gy neki olcsbban vgtk a gerendt, deszkt. Kalkban kezdtk az ptkezst, mindenki, akinek valaha volt Andor segteni, most viszonozta azt. Jnos is szvesen ment, mert a fzsben Srika is segtett a sgor asszonynak, no meg az regek jelenlte nlkl szabadabban lehetet beszlgetni.
Hamarosan el is kszlt a kt szobs- „uras”- hz. A hz utn a st-hzzal, nyri konyhval egybe plt istll. Ezt viszont mr nem vlyogbl ptettk. Itt olyan rgi ptsi mdot ltott Jnos, ami feljk, a hegyekben ismeretlen volt. Elszr mterenknt egy-egy msfl mter mly gdrt stak, majd ebbe hatalmas gerendkat lltottak. A gerendkat fzfa-vessz svnnyel krbefontk kvlrl is s bellrl is, majd a svnyek kzz trekes srt tapostak. Ezt hvtk patics falnak. Valaha az rvz jrta vidken mg a hzak is gy kszltek. Ha a Tisza el is vitte a hz patics falait, a tet, s a gerendzat llva maradt, ksbb csak j svnyt kellet fonni. Sr meg mindenhol akadt!
Mire a hz elkszlt Jnos s Srika igencsak sszemelegedtek. Mr a falu is elfogadta Jnost. Pedig nem egyszer elfordult, hogy ha valamelyik szplnyhoz idegen falubl val udvarolt, azt megbicskztk! Persze Srikt mr elg idsecsknek tartottk, gy a virtuskod legnyek rte mr nem bkdtek volna.
Nyr vgre, mire ksz volt a hz, mr a mtkasgot tervezte Jnos. A szomszd faluban- ahol vett magnak egy kis hzat- volt egy ids ember, aki j ismerse volt. Gspr bcsit krte fel- mivel rokona nem igazn volt-, hogy legyen a vflye. Egytt mentek t Srikkhoz, ahol mr vrtk ket. Gbor bcsi szpen, a krnyk szoksainak megfelelen megkrte a lny kezt, majd megvacsorztak. Mikor a lny meg az anyja kimentek mosogatni, akkor kerlt el a pipa, s a bor. Megkezddtek a trgyalsok az anyagiakrl. Jnos is oda figyelt egy darabig, de a f alkudozk Gbor, s az reg Andor voltak.
Miutn megegyeztek- az reg Andor, miutn lefekdtek, mondta is az asszonynak: „No a lynyod szp summa pnzbl gazdlkodhat majd”- a vendgek elbcsztak, s haza trtek.
Nhny nappal a lnykrs utn- 1940-ben volt- a vilgukban nagy esemny trtnt. Elszr Niki herceg kapott katonai-behvt, mgpedig Nyregyhzra, a replkhz. Mivel mr 40 ves volt, s kt gyerek apja gy tartalkos pilta lett, ksbb azonban, a pilta hiny miatt egy Messerschmitt Me 210-es gyorsbombz piltja lett. Nem szerette a nmeteket, a SS-t pedig kimondottan gyllte. A ncik 1944. elejn trtnt bevonulsa utn gy dnt, elhagyja az orszgot. Taln rszt vett a kiugrsi ksrlet elksztsben, taln nem, ma mr nem tudjuk. Tny, hogy 1944. jnius 04-n, vagy 13-n felszllt a hajdbszrmnyi reptrrl, s az amerikai hadsereg llttal megszllt Olaszorszg fel replt, Sajnos navigcis hiba, s ellenszl miatt knytelen volt egy nmet repltren leszllni. A Gestapo szinte azonnal letartztatta, majd Bcsben tartottk fogva, ahol a vallatsok alatt semmit nem tudtak meg tle. Sopronkhidra szlltottk, itt mg tallkozott a felesgvel, 1945. janur 17-n hallra tltk, s minden szoks ellenre mg aznap felakasztottk. Az utols szavai ezek voltak: „Nem fogtok szgyent vallani velem!”
Kis idvel Nikki herceg behivsa utn hivatta Jnost Plma grfn, s elmondta neki, hogy a jegyz rdekldtt Jnos fell, mit tud, mihez rt, mennyire ptolhat a gazdasgban. A grfn biztos volt benne, hogy Jnost is behvjk, mivel br elg ids, de mg ntlen. A msik szerelnek pedig mr hrom gyereke is van.
Aznap este Jnos mindent elmondott Srikknl, az reg nmi gondolkods utn nem tudott mst tenni, mint hogy hamar gyba vonult az oldalbordjval, hagyva a fiatalokat, had beszljk t a dolgot. A lny elszr azt javasolta, hogy mr is eskdjenek meg. Jnos azonban azt szerette volna, ha minden emlkezetes lenne Sriknak. Hrom vasrnapi kihirdetsen keresztl, a nagy vendgsgen t, az nneplig minden meglenne. Megegyeztek ht, ha lesz elg idejk, sszehzasodnak, ha nem elhalasztjk az eskvt, mg Jnos vgleg le nem szerel.
A behv parancs mr az asztalon vrta a frfit!
Kassra, a repltrre kellett bevonulnia nhny nap mlva. Plma grfn arra a nhny napra szabadsgot adott neki. gy szinte minden idejt Srikval tlttte. De a pr ra hamar elszllt, s Jnos indulni volt knytelen.
A repltren egy szzados- valami br- fogadta ket, majd beosztotta mindjket szerelnek, mondvn ti gy is csak parasztok voltatok, nem rthettek csak a lgshoz.
Nhny nap mlva a hangrban volt, amikor hivattk az irodra. Kiderlt, hogy Jnosnak mszersz-, s gpszerel iparos levele van, radsul mr tud replgpet vezetni, gy beiskolzzk piltnak.
Ettl kezdve Jnos Hjval replt. Ez a gp olasz licenc alapjn kszlt az olaszok Reggiane 2000-rese volt. Nem a gp minsge, vagy replsi kpessge volt a mrvad, hanem az hogy olcs legyen. A gp farkerekes, de orr nehz volt. A tzereje 15 vvel volt elmaradva a kor kvetelmnyeitl. Mg az angol, nmet gpeken mr 20 mm-es gpgy volt, addig ezeken 12,7mm-es gppuska- 2darab- volt felszerelve. Radsul replsi kpessgei is nagyon gyengk voltak. Egy ersebb gz-visszavtelnl a gp azonnal tesssel vlaszolt, fleg azutn, hogy pnclzatot szereltek r . Tbb j piltt is hallba dughzzott.
Nyolc ht alatt elvgezte a kikpzst, replt vagy 100 rt- ez ebben az idszakban is elg kevs volt, de az orszgnak gy is sokba kerlt egy-egy pilta kikpzse. Meg kapta a repl-szrnyakat, s kapott kt ht szabadsgot is.
A piltaavats eltt egy httel, 1941. jnius 22-e volt. A rdi bejelentette, hogy Nmetorszg megtmadta Szovjet-Oroszorszgot. Aztn ngy nappal ksbb felsgjel nlkli replgpek jelentek meg Kassa felet. 29 replrl bombztk a vrost! Megltek 32 civilt, kzel szz ember megsebeslt. 24 lakhz sszedlt, lebombztk a Postapalott, s 2 laktanyt is. Majd a gpek dlkelet fel- amerrl jttek- el is mentek. Az egyik kzeli tanyra is zuhant egy bomba, ami nem robbant fel. Ksbb azt mondtk, ez szovjet gyrtmny volt. -Ma mr nem vagyunk biztosak, hogy szovjet gpek voltak. Hiszen Brdossy miniszterelnk Molotov klgyi npbiztos zenett nem tovbbtotta a kormnyz, s a parlament fel. Az zenetben Molotov biztostotta Magyarorszgot, hogy nem tekintik ellensgnek Moszkvban, Mg fontosabb, hogy elismerik terleti kvetelseiket, a Trianoni-bkekts revzijval kapcsolatban!
Milyen gpek voltak ht a tmadk? Krdy dm a kassai repltr parancsnoknak jelentse szerint: „A tmad replk felsgjel nlkli nmet gyrtmny kzepes bombz volt!”
Jnos szabadsgt, mint minden piltt visszavontk.
Nhny nap mlva mr be is vetettk ket az orosz-fronton. Az j llomshelyk egy Ukrajnai poros kisvrosban Alekszejevkban volt. A feladatuk az volt, hogy nmet bombz-ktelkeket ksrjenek, s vdelmezzenek. Ez az els vben- a nmetek ltal hangoztatott hat ht alatt, nem volt tl nehz feladat, br a Hja letveszlyes gp volt.
Ebben az idben azonban a piltink mg csak az oroszok „Rata” elnevezs gpeivel kerltek szembe. A Ratk viszont csak a Hjhoz hasonl tulajdonsgokkal rendelkeztek.
Aztn eltelt a hat ht, s mg mindig nem rtk el Moszkvt. Az oroszok vratlanul sokkal ersebbnek bizonyultak, mint a nmetek gondoltk. Az orosz tankok gyorsak, nagy tzerej, s pncl-vdettsgek voltak, radsul annyian voltak, mint az oroszok. A Ratk is egyre jttek, s elg sokan voltak ahhoz, hogy megkesertsk a piltink lett.
Jnos mr az els hnapban tl volt a kt tallaton, br csak ritkn volt ktelk-parancsnok. A magyar honvdsg pilti igen hamar tvettk a nmet piltktl az angolok elleni taktikt. Egy replraj ngy vadszgpbl llt, amik egy-egy gpprbl ll ktelket jelentettek. Ha ellensges gpek tntek fl a raj ktelkekre szakadt, s gy vettk fel a harcot az oroszokkal. A tmadst mindig a ktelk parancsnok vezette, volt az is, aki tzelt. A ksr gp feladata a vezr fedezse volt. Mindig jobb oldalt s htul a vezr mgtt replt. Csak akkor jutott lvshez, ha tl sok tmad miatt knytelen volt a ktelk sztvlni. Ilyen eset volt, amikor a szzaduk nmet Ju-88-asokat (Stukkat) ksrt. Egy nmet elrenyomulst fedeztek a Stukk, az oroszok llsait, tankjait tmadtk. Vratlanul mintegy 20 Rata (a spanyol polgrhborban ragadt r ez a nv az I-16/ Polikarpov/-ra, spanyolul patknyt jelent) tnt fel dlkelet fell. A magyar ksrk azonnal szembe fordultak az oroszokkal. A prok sztszakadtak, gy Jnos is ldzbe vette a maga ellenfelt. Az orosz mr nem elszr vehetett rszt lgi harcban, mert ahogy egymssal szembe repltek tzet nyitott r. Jnos visszavette a gzt, a gpet pedig balra mozditotta, gy kikerlt a tzbl, majd visszafordult s ldzbe vette a Ratt. Az orosz felrntotta, majd lefel zuhant, hogy sebessget szerezzen, s gy menekljn. Jnos viszont sikeresen kvette. Az orosz tervvel csak az volt a baj, hogy az ldz elbb-utbb elnyhz jutott. Az ldzsben el jtt az a pillanat mikor az ldztt a kr aljn, a tmad pedig a kr tetejn volt. Ekkor az als gpnek nem volt elg sebessge, ahhoz, hogy idben felrjen a hullm tetejre, mg a tmad gp egyre nagyobb sebessget szerzett. Erre Jnos is rjtt s az orosz fel kezdete hzni a gp orrt. A Hja nevhez mltn csapott le a Ratra. Mikor meghzta a kormnyon lev elst billentyt, rezte, hogy j lvs lesz. A 10mm-es lvedkek szinte szttptk a vrs csillagos gp testt, p a pilta flke mgtt. gy ltszott, hogy nhny keresztl is jutott a flkn, mert az orosz motorja fstlni kezdett, majd lngok csaptak ki belle.
„Ugorj, ugorj mr Ivn!”- biztatta Jnos az ellenfelt. Mindig gy gondolt a lgi harcra, mintha csak a gp ellen kzdene s nem az ember ellen. Vgre kivgdott a pilta-flke teteje, s egy test vlt el a Rattl, zuhant egy kicsit, majd kinylt az erny s elkezdett ereszkedni. Kzben a gpe gve, prgve zuhant a fld fel, majd becsapdott, s felrobbant.
Vratlanul egy nmet Foke-Wulf jelent meg Jnos ltterben, s az orosz pilta fel vette az irnyt. Jnos azonnal megrtette, mit akar, s is arra fel fordult. A gp orrval a nmet el clzott, s elsttte a gpfegyvereit. A nyomjelzs lvedkek jobb beltsra trtettk a msikat. Sose szeretett lni, azta meg egyenesen gyllte ket, mikor szemtanja volt egy leltt orosz bombzbl kiugr szemlyzet legppuskzsnak. gy tnt, az orosz is megrtette, hogy az lett ksznheti neki, mert ksznet kpen Jnos fel intett, majd lassan leereszkedet a sajt vonalaik mg.
Jnos e miatt a figyelmeztet lvs miatt kt hnap eltiltst kapott. Azrt nem tbbet, mert a reptr parancsnoka is gyllte az olyan gyilkosokat, akik azrt repltek, hogy ljenek.
Ez alatt az id alatt Jnos reptri szolglatot ltott el. Hol a replgpek feltltst ellenrizte, hol az lelmiszer szlltmnyok utn futkosott, hol pedig a lgi irnytsnl volt beosztva. Egy ilyen napon trtnt, hogy elre jeleztk, egy nagyon fontos gp leszllst, tankolni. Valamikor dlutn hrom krl meg is rkezett egy Re.2000-es a reptrre. A gpet annak rendje-mdja szerint feltankoltk, a szerelk egy gyors ellenrzst vgeztek, a gp engedlyt is kapott a felszllsra, majd elstartolt. Alig emelkedett a reptert krlvev nyrfk fl, s fordult a cl irnyba, amikor prgni kezdett a jobb szrnyvg mentn. tesett. Azt mindenki tudta, hogy 250m alatt menthetetlen a gp is s a pilta is. gy is trtnt. A msodik fordulatnl a gp szrnya fldet rt, s a gp orral elre a fldbe csapdott. A motor benyomdott a pilta-flkbe, s meglte a piltt. Horthy Istvn kormnyz-helyettes volt. 1942. augusztus 20-t rtak.
Jnos nhny ht mlva vissza kerlt a sajt Hjjra. Nhny ht mlva mr ktelk-parancsnok lett. A szzharmincadik felszllsn kiltte az tdik orosz gpe. A szznegyvenediken pedig t lttk ki.
Az orosz arcvonal felett repltek s T-34-esekre vadsztak, amikor rdin rtestettk ket, hogy 20 km-re szakra orosz bombzk tntek fl. A szzaduk ktelkbe rendezdve tmadsra indult. Kis id mlva utol is rtk a muszkkat. A bombzk, gy tnt vadsz-ksret nlkl replnek. A Hjk rjuk vetettk magukat. Hirtelen ismeretlen, eddig mg nem ltott gpek jelentek meg a felhk kztti rsben. A gpek farkn vrs csillag volt, s nagyon hasonltott az angol Spitfeirre. Most tallkoztak elszr az j orosz gptpussal, a Sturmovikkal (csata-replt jelent a sz). Ezek a gpek mr sokkal jobbak voltak, mint az eddigi orosz gpek. Villmgyorsak, jl kezelhetk, pnclozottak, s irtzatos tzerejek voltak. Egy 20mm-es gpgyja, s kt-kt 15mm gppuskja, valamint olyan pnclzata volt, hogy az oroszok mg a 88mm-es nmet lgvdelmi gyk ellenre is btran repltek fldkzelben. A Hjk szmbeszlltak az j gpekkel. Az oroszok mr messzirl tzett nyitottak rjuk, ltszott, hogy egy-egy sorozat alkalmval a gpeik szinte megtorpannak a levegben, ahogy a 20mm-es lvedkek elhagyjk az gyt.
Jnos egy gyors kitr manvert kezdett el. A botkormnyt balra rntotta, visszavette a gzt, majd benyomta a baloldali csrlap pedlt is. Ezzel a gpt hrtelen lasstsra, s bal fel csuszsra knyszerttette. Mikor a csrlap pedljt is benyomta a gpnek a bal oldalra kellet volna fordulnia, s gy kikerlni az oroszok letveszlyes tzbl. A Re.2000-es azonban a balra forduls helyet a bal szrnyvg mentn prgni kezdett, s zuhant a fld fel. tesetem, testem-villant Jnos agyba! Nagy szerencsjre 2000 mteren eset t. Azonnal gzt adott, majd a kormnyt s a csr lapot eszeveszetten bal fel nyomta. Ezzel a mdszerrel sikerlt a gpt- nhny dughz fordulat utn- a htra fordtania. Kellet ez a nhny fordulat, hogy a gp sebessget tudjon gyjteni, mert az tess lnyege, hogy a gp hrtelen lelassul, s a felhajt er elvsz a szrnyak all. Ez gyakoribb volt az olyan tpusoknl, amelyek rvid testel, s viszonylag rvid, zmk szrnnyal rendelkeztek. s a Hja pont ilyen volt.
Vgre sikerlt kivenni dughzbl a gpet. Majd 1000 mtert zuhant kzben. Krlnzett, hogy is ll a lgi csata. A gpek mr jval nyugatabbra voltak tle. Vratlanul feltnt egy jabb orosz gp, jval Jnos fltt, de ilyet mr ltott. Ez egy Jak-7B volt. Valamennyivel jobb konstrukci volt, mint a Hja, de nem sokkal. Viszont pp eltte kellet volna elszllnia Jnosnak.
Gzt adott ht s felhzta a gp orrt, ezzel lasstott az elrejutsn, ugyanakkor eslye is lett az orosz megtmadsra, hiszen ha a Jak-nak kell eltte elreplnie, akkor lhet r.
Az orosz is szrevette a Re.2000-ret. Nem folytatta tovbb az tjt, hanem Jnos fel kezdett replni. Ez a kis kitr azonban eslyt adott Jnosnak a meneklsre. Mg tbb gzt adott, majd amikor elrte a 2500 mteres magassgot elretolta a botkormnyt, s teljes gzzal szguldott a fld fel. Amikor a gp 500 mteres zuhans utn elrte a maximlis 530km/h-s sebessget kivette zuhansbl, s hazafel vette az irnyt. Nem vette szre, hogy az orosz utna indult. A Jak felhzott 3000 mterre, s a magasban elrt 70 km-es sebessgtbblettel ldzni kezdte a Hjt. Szerencsje is volt mivel a fordul miatt dlkelet fell, a nap irnybl kvethette Jnost. Amikor elg kzel kerlt hozz, a gp orrt jobbra, lefel fordtotta, s ezzel elvgta a magyar gp tjt. Jnos nem vette szre a tmadst. pp a szerencss megmeneklsen morfondrozott, meg azon mikor telik mr le a frontszolglata. Csak akkor trt szhez, amikor az orosz 20mm-es gpgyja, s a kt 7,62-es gppuskja tzelni kezdett r. A gpgy egyik lvedke a Hja motorjt jrta t, ttve kt blokkot a csillagmotoron, elszaggatva a benzin vezetket. A benzin a forr motorra mlve azonnal lngra kapott. A 7,62-esekbl nhny tttte a flke vegt, s a mszerfalat roncsolta szt. Az egyik lvedk nem a gpet, hanem Jnost tallta el. Szerencsre eltte srolta a flketet alumnium merevtjt, s gy sztforgcsoldott meg le is lassult. Vgl Jnos mellkasban llt meg nhny centire a szvtl. Szerencsre tudatnl maradt, az els mozdulata- hiszen csak egy tompa tst rzett, mintha ersen htba vgtk volna- volt, hogy kilkte a flke tetejt, kikapcsolta a biztonsgi vet, majd fejre fordtotta a gpet s kizuhant. Megrntotta az ejternyje kiold zsinrjt. A kupola kinylsakor ers rntst rzett, amitl,- no meg a sebtl is- egy pillanatra eljult. Ers mellkasi fjdalomra trt maghoz, majd lenzve megdbbent, hogy milyen kzel van hozz a fld. Eszbe jutottak a tanultak, ezrt elre nyjtotta a trdeit, majd a fldtrs folyamn egyre jobban behajltotta ket, a vgn guggolsba rkezett, de ezzel mr a fldn is volt. Kicsatolta az erny hevedereit, majd felllt.
„Sztojj! Ruki ver!” Kiltozott tbb hang is. Odanzve vrs csillagos katonkat ltott. Mr pp clba vettk- Jnos elbcszott gondolatban mindenkitl- mikor vratlanul leszllt melljk a Jak. Az-az orosz pilta szllt ki akit megmentett FW-tl. Valamit hevesen magyarzott, de Jnos ezt mr nem hallotta, mert jra eljult. Legkzelebb egy orosz katonai krhzban trt maghoz.
Srika mr alig gyzte vrni, hogy Jnostl levelet kapjon, ekkor- s ekkor rkezem, szlj a papnak, idben legyenek kihirdetve. Sajnos a Kasst rt bombatmads utn nem igen volt eslye, hogy egyhamar haza trjen a vlegnye. Minden hten rtak egymsnak, eljsgoltk mi trtnt velk. A lnyban ezek a heti egyszeri levlvltsok tartottk a remnyt. Nagyon bszke volt Jnosra, mert az mindig megrta, hogy hny gpet ltt le, mennyi bevetst replt. Srika gy gondolta, hogy Jnos viszonylagos biztonsgban van, hiszen csak repked a felhk fltt, s oroszokra lvldz. De 1942 augusztusban, mikor megtudta, hogy Horthy Istvn meghalt, mert lezuhant a repljvel, Srika sszeomlott. Flt, hogy Jnos is a kormnyz-helyettes sorsra jut. Nhny napba kerlt, mire megnyugodott.
Ez v oktberben viszont nem rkezett Jnostl tbb levl. Mr hrom hete nem jtt levl, aztn egy oktberi dlutn hivatalos katonai rtestst kaptak. Ebben kzltk velk, hogy Jnos harc kzben eltnt, az orosz fronton.
Az egsz csald megdbbent. Nem gondoltk, hogy a hbor ilyen kzel jn a hzukhoz. Br Andor bevonult nkntesnek, de csak az orszg terletnek vdelmben teljestett szolglatot. szak-Erdlyben volt, mivel elfordulhatott, hogy a romnok megprblkoznak egy betrssel.
Srika csak lt s nzett maga el. Nha azt motyogta, hogy nem Jnost nem vesztheti el. Lassan azonban- taln tl lassan is- megnyugodott. De ettl kezdve egyre jobban befel fordult, ha krdeztk vlaszolt ugyan, de nem sokat foglalkozott a krltte trtn esemnyekkel. Pedig kzben szrny hreket kezdtek suttogni, hogy az orosz fronton harcol magyar hadsereget valahol a Don foly kanyarulatban az oroszok ttrtk a magyar arcvonalat, valami Uriv-Sztorozsevojnl, meg hasonl kimondhatalan nev falvak kzelben.
Hrom hnapja jtt mr az rtests, amikor egy jabb levl mindent megvltoztatott. Ez a levl nem hivatalos rtests volt, hanem az Alekszejevka-i tbori posttl rkezett.
Jnos rt!
„ Drga Srikm!
Remlem levelem j egszsgben tall, mert n egy ideig sebeslt voltam. Radsul mg orosz fogoly is voltam, de szerencssen elszktem tlk.
Ez gy trtnt, hogy a nyron lelttem egy orosz Ratt, amivel elrtem a negyedik tallatomat. A gp piltja sikeresen kiugrott, s a fld fel ejternyztt, amikor egy nmet gp le akarta gppuskzni, de n nem engedtem,
Na ezt az orosz piltt Sztyepnnak hvjk, s volt az, aki vagy t hnapja leltt engem.
Az egyik gppuska-golyja el is tallt, szerencsre csak megkarcolta a mellkasom. De a gpem kigyulladt, gy knytelen voltam kiugrani belle. pp egy legelre rtem, ahol egy kozk lovas szzad tborozott. Nhnyan azonnal le is akartak lni, de szerencsm volt, mert Sztyepn leszllt a mezn, s meglltotta ket. gy egy orosz tbori krhzba vittek, ahol megmtttek. Itt nhnyszor megltogatott Sztyepn, aki rdekes dolgokat meslt a kommunizmusrl- tudod, hogy tudok szlovkul, az orosz meg nagyon hasonlt r.
Nem hiszem, hogy nlunk ez a bolsevik dolog sokig mehetne!
Szval hamar meggygyultam, s el akartak szlltani valami fogoly-tborba. El is indult velnk egy teheraut, de tkzben megjelent a konvoj felet nhny Stuka. Az oroszok gy flnek tlk, mint a tztl, gy otthagytak bennnket a kocsikon, s bemenekltek az rokba. Az elttnk ll autt el is tallta egy bomba, de mi, vagy hszan sikeresen megszktnk.
Gyalogoltunk vagy tven kilomtert- szerencsre, mr bekszntttek az szi fagyok, s az utak mr jrhatak voltak. Nhny ukrn hznl mg ennnk is adtak- a parasztok nem szeretik a kolhozt, ezrt segtenek minket, de csak ha sokan vagyunk, amgy agyonvertek volna bennnket. Egy ht alatt a magyar vonalakhoz rtnk. Itt n eljultam, mert mg gyenge voltam a sebesls utn.
Most mr azonban jl vagyok, vissza is szlltottak ide Alekszejevkba. Mg nhny nap pihens utn mr replhetek is. Remlem egy kis id mlva haza is engednek szabadsgra, s akkor megtarthatjuk az eskvt.
Szeret vlegnyed:
Jnos”
Elszr Srika nem is akarta elhinni, hogy Jnos megmeneklt, de egy id utn felfogta. Igazsg szerint csak flig-meddig volt biztos benne, hogy igaz. Sokszor gy gondolta, hogy csak a kpzelete jtszik vele. Vrta, hogy Jnos majd megjelenik a szp, gyors repljn, s leszll hozz, hogy magval vigye a magasba.
Aztn idnknt tisztn emlkezet, hogy Jnos az orosz fronton van, s kszl, hogy szabadsgot krjen a hzassghoz.
Jnos knytelen volt elhalasztani a szabadsg-krst. Mr hatodszor egy hnapon bell.
Az orosz ttrs, ami 1943. janur 12-n kezddik az Urivi hdfnl nem megllthat. Rengeteg magyar ldozata van, br a frontvonalat az olaszoknl trtk t elszr mg decemberben. Azta lassan vonulnak htra, de a gpeknek vdenik kell a katonkat. Legalbb is Jnosk gy rzik, de a felsbb parancsnoksg inkbb a nmetek vdelmt rendeli el. A vadszgpek szerencsre csak ksrik a nmet bombzkat.
Harcolnak, harcolnak, mr ha fel tudnak szllni. Mert bizony az orosz tl kivillantja a jgfogait. Janur elejig egyltaln nincs szokatlan idjrs. Olyan a tl mint otthon. De valamikor janur 5. tjn hirtelen mnusz harminct fok lesz. Azutn pedig meg is marad ez az id.
A repl gpek lefagytak, a motorokat benzingvel kellet melegteni, hogy egyltaln be lehessen indtani, volt eset, hogy a gp srknya kigyulladt, de a motor nem indult be.
Radsul a piltk is rettenetesen fztak, pedig nekik fahzakban volt a szllsuk. Persze ksbb mr a fldi szemlyzet is ilyenekben lakott, mert storban meg is fagytak volna.
Harcokban telt az id egszen augusztus kzepig. Mr lejtszdott a Kurszki kiszgellsben a vilg legnagyobb harckocsi-csatja, ahol jra az oroszok nyertek- mivel Mainstein ttrse nem sikerlt. Jnos itt is harcolt, mg nhny tankot is kiltt. Ez a csata a szvetsgesek Szicliai partraszllsval hirtelen abba maradt.
Vgl maghoz hvatta a repltr parancsnoka Jnost. Utastotta, hogy jelentkezzen a legrvidebb idn bell a Mtysfldi repltren, tkpzsre. Szabadsgot nem adhat neki, de a menetleveln egy napi pihent engedlyezhet tkzben.
Jnos leszllt az llomson, az Ungvri vonatrl, s elstlt Srikkig. Amikor belpett a kapun a lny szinte replt a nyakba. Csak akkor szomorodott el, amikor megtudta, hogy csak egy napig lehet itthon. Leltek egyms mell, s egsz nap beszlgettek. Jnos rengeteg szomorsgot ltott a lny szemben, de mg valami klns homlyt is rzett krltte. Mintha bezrtak volna egy ajtt a lelkben. El is mondta, hogy amikor eltntnek nyilvntottk Jnost akkor nem akarta elfogadni, s inkbb magba meneklt.
Megbeszltk, hogy legksbb az tkpzs utn sszehzasodnak, mert akkor gy is jr neki legalbb kt ht szabadsg.
Nhny egytt tlttt ra utn Jnosnak indulnia kellet. Elbcszott a jvend csaldjtl s felszllt a Pesti vonatra. Srika kiksrte, megcskolta s elbcsztak egymstl.
Nem tudtk, de ekkor tallkoztak utoljra.
Jnos jelentkezett a reptr parancsnoknl.
Kiderlt, hogy az tkpzssel thelyezs is jr. thelyeztk a honi lgvdelem ktelkbe, egy most alakult vadszrepl osztlyhoz, a 101. Pumhoz. Ez utn „Vezrnk a btorsg, kisrnk a szerencse” jelmondata alapjn repltek.
Ebbe az alakulatban a frontszolglatukat letlttt piltk kerltek. De itt csak egy gptpuson repltek, mgpedig a nmetek legjobb vadszgpn a Messerschmitt Bf109-esen. Erre kellet ht tkpeznie magt Jnosnak.
Erre hrom hnapot kapott. A Bf109G vltozat mr igazi replnek nzet ki. A gpet mr 20mm-es MG 151/20-as gpgyval szereltk fel, ami a motortengelyen t tzelt. Az orrba pedig kt darab, lgcsavarkrn t tzel MG 131-es 13mm-es gppuska. A piltkat arra tantottk, hogy kln-kln kezeljk ezeket a fegyvereket, de nagy ngymotoros gpek ellen ltalban minden fegyvert bevetettek.
Az ltaluk hasznlt gpek nmet licenc alapjn a Ganz-Mvagban gyrtottk.
Az itt szolglatot teljest piltk mindegyike letudta mr a maga harcait. Fleg orosz fldn, de nhnyan Jugoszlviban is harcoltak.
Jnos itt tallkozik ksbb a magyar piltk legeredmnyesebbjvel: a Magyar Kirlyi Honvd Lgier zszlsval: Szentgyrgyi Dezsvel. Neki a hbor vgre 29 lgi gyzelme volt. Ugyan ahhoz a szzadhoz kerltek. 101/2 Retekhez. A msik kzs dolog volt bennk, hogy mind a ketten alacsony sorbl kzdttek fel magukat a pilta-flkbe. Dezsnek lakatos szakmja volt, s innen kerlt be a sok ri repl kzz.
Dezs viszont nagyon szerencss pilta volt. Az a hr jrta rla, hogy nem fogja a goly. A hbor alatt soha nem lttk le, nhibjbl sosem trt ssze gpet. Vgig is harcolta a hbort, 1945. mjus 3-n, mr Nmetorszgban kerlt amerikai fogsgba. De 1945. prilis 16-n ltte le a 29. gpet, egy szovjet vadszgp egy Lavocskin-5-s volt.
Haza jtt, itthon egy ideig a MASZOVLET piltja, majd koholt vdakkal brtnbe zrjk. 1956-ban szabadul, 1957-tl Malv pilta. 1971. augusztus 28-n Koppenhgban hagyja el a szerencsje. Amikor egy addig ismeretlen idjrsi hatssal kerlt szembe leszlls kzben. Microburstbe- egy kis kiterjeds, nagy erej leveg leramlsba- kerl. Felismeri a helyzetet, de mr nincs ideje nvelni a tolert s tstartolni- tl alacsonyan van, s mr leszllsi sebessggel repl. Repls hallt hal. A gp szemlyzetbl, s utasaibl, akik 80-an voltak csak hrom ember lte tl a tengerbe csapdst.
Ki tud mg ekkor errl? Taln csak az aki a sorsokat irnytja.
Hamar eltelt a hrom ht tkpzs, mivel a Bf109-sel sokkal knnyebb volt replni, stabilabb volt, s sok j megolds volt a gpben. Az egyik legjelentsebb- mr lgi harc szempontjbl-, hogy porlaszt helyett zemanyag-befecskendezssel mkdtt. Ez azrt volt fontos, mert a porlaszt a nagy magassgban foly harcoknl-, fleg ha a gpet a htra fordtottk, vagy meredeken emelkedet-, akadozva jutatta az zemanyagot a hengerekhez, s ha ldz az ellensg, s a sebessg let-hall krdse, nem j ha lell a motor.
A befecskendezs viszont brmikor mkdik.
Amikor az amerikai csapatok „tugrottak” Olaszorszgba 1943. szeptember 3-n az olaszok kiugrottak a hborbl. III. Viktor Emmanuel kirly megbzsra Badoglio tbornok fegyversznetet kttt, akkor Magyarorszgot is elrhettk az amerikai gpek.
Az tkpzett magyar piltk szembe kerltek az amerikai piltkkal, mivel pedig kevs volt a pilta, gy senki nem mehetett szabadsgra.
Megjelentek az els amerikai gpek Magyarorszg felett. Igaz eleinte csak trepltek. Ezer szm tntek fl a bombz erdk amerikai, s angol vadszgpek ksretben. A Puma osztly minden szzada replt minden nap.
Jnos els tallata, egy, a Bcsjhely bombzsra repl B-17-es amerikai gp volt.
A hatalmas, ngy motoros gp veszlyes ellenfl volt, mivel a gprl legalbb nyolc, 12,7mm Browning gppuska okdta r a hallos. A hallos tz ell felrntotta a gpt, majd a 109-es gyorsasgt kihasznlva megelzte a Boeingot. Szembe fordult vele s innen tmadt r. A 20mm-es gpgy tze szinte visszarntotta a gpet. A B-17-es jobb oldali bels motorja kigyulladt, a szrnyn s a trzsn hatalmas lyukak keletkeztek a lvedkek becsapdstl. Az g motor vratlanul sztrobbant, leszaktva a szrny nagy rszt, a fkez lapokkal egytt. A hatalmas gp,- mivel a bal oldali motorok mkdtek- elszr lassan, majd egyre gyorsabban jobb fel prgve zuhanni kezdett.
A centrifuglis er miatt a gpbl senki sem tudott kiugrani. A 10-fs szemlyzet a gppel egytt csapdott be a Dunntl kzepn, valahol Somogyorszg dombjai kztt, majd 5000 mterrel lentebb. Persze ezt a becsapdst mr Jnos nem lthatta. Ebben a harcban azonban kt trsa Kis Benedek Istvn, s Murvay Jnos hsi hallt halt.
Jnos egyre elkeseredettebb lett. gy rezte, minden egyes kiltt amerikai, vagy orosz lvedk az nevre van cmezve. s mr csak rvid id krdse, hogy el is tallja.
Leveleiben, amiket Sriknak kldtt, megprblt vidmnak tnni. A rossz dolgokat ki akarta zrni a kapcsolatukbl. Vidman rt a szrnysgekrl, szinte csak futlag emltve, hogy pp melyik bajtrsa zuhant le, vagy- ez tbbszr fordult el- milyen szrny hallt halt, az idegen gp szemlyzete.
A legtbben gy reztk, a leltt ellensges gpek is hozzjuk tartoznak. Ez fleg akkor fordult el, mikor szrny hallt halt valaki.
Ilyen eset volt, amikor egy Spitfier kapott tallatot, s lngba borult motorral zuhant a fld fel tzezer mterrl. Legalbb msfl percig zuhant, mikzben a lngok a pilta flkt is elrtk. A gpet lelv pilta, s ksrje mg ltta, amint az angol pilta megprblta kinyitni a flke tetejt mikzben mr lngolt krltte a vilg, majd lngot vetett a kabtja is.
1944. janur. Hideg van, mindenki a jvtl fl. Az oroszok egyre kzelebb vannak az orszghoz. A romnok mg a nmetek mellett harcolnak, a magyarok szintn. Ugyanakkor, aki egy kicsit is sszeren gondolkodik, tudja, hogy ez a hbor mr nem vezet sehov. A nmetek mell llni sose volt kifizetd a magyarsgnak. Hol suttogva, hol nyltan a kiugrsrl beszlnek. Kzben azonban folyik a hbor tovbb. Jnost tveznylik, mg messzebb kerl otthonrl, a Puma osztly egy msik alakulathoz a Veszprmben szolgl „Zongora” fednev szzadhoz kerl.
Mrcius, mg mindig harcol Jnos is. Szabadsg nincs. Srika levelei egyre keserbbek. Az amerikaiak, s angolok tmadjk az osztrk repltereket, gyrakat, a magyarok pedig bekapcsoldnak a harcokba.
Aztn eljn prilis 3-a. Az amerikai lgier elszr bombz kimondottan magyar clpontot. A tmads a budapesti Duna-Replgyr ellen, illetve a pesti krvast ellen irnyul. Azonban, mivel a bombavets nem tkletes Pesterzsbet egyes rszeit is porig bombzzk. 500 halott, s tbb mint 1000 sebeslt, fleg civilek.
A vrs pumafejes, fehr keresztes gpek lland veszlyt jelentettek az amerikai bombzkra s a ksr vadszokra. Br nem voltak sokan, de nfelldozan, btran harcoltak.
Egy amerikai tmads utn a bombz piltk jelentse:
„ Hitler a magyar lgtr vdelmre a legfanatikusabb, klnleges egysgeit, a fehr keresztes pumafejes egysgeit veti be. Ezek a piltk akr az letket is kpesek odadobni. Addig harcolnak, mg csak ki nem fogy a lszerk, vagy le nem lvik ket.”
A 15. Amerikai Lgi Hadsereg pilti megtanultk, hogy Magyarorszg fltt nem starepls a bombzs.
Elrkezet augusztus 7-e, a Magyar Kirlyi Lgvdelmi parancsnoksg jelentst kap, egy nagyarny amerikai-angol lgitmads indulsrl. Elhatrozzk, hogy sszevonjk a Pumkat s a Budarsn llomsoz nmet egysgeket egy kzs ellentmadsra.
A veszprmi repltren felhangzik a riad! A gpeknek fl rn bell a levegben kell lennik. A piltk, kztk Jnos is az eligazt terembe rohannak, ahol megkapjk a parancsokat. A szerelk kzben felksztik a gpeket a felszllsra. Feltltik zemanyaggal, lszerrel. Mire a piltk vgeznek, mr a motorok is jrnak.
Felszlls! Hangzik a flhallgatkbl. Gzkar elre, fkpedlok ki, guruls. A gp felgyorsul, amikor elri a 150 km/rs sebessget, a botkormnyt htra hzni, s elrugaszkodni a talajtl. Csodlatos sima rzs a repls a talajon val ztykldshez kpest. A gpek a repltr fltt krznek, mg mindegyik fel nem szll, majd a Balaton fl hznak, hogy itt bevrjk a ms repterekrl rkez gpeket.
A tmad k parancsnok a „Retek” szzad parancsnoka jszszy Gyrgy szzados volt. t viszont mindenki csak gy hvta „Apuka”, mert minden piltjrl gy gondoskodott mintha a sajt gyereke lenne.
A ktelkek neki indultak. Hatvan-hetven 109-es szllt dlnyugat fel. Ebbl 40 gpen volt vrs pumafej. A gpek felhztak 6000 mterre, s kerestk az ellenfeleket. Nem kellet sok kutatni. Vratlanul egy felhbl kibukkanva egy hosszan elnyl, 5x5 kilomteres alakzatot pillantottak meg maguk alatt. Dlnyugat fell rkeztek, 4000 mteren. B-24-es Libertorok, s B-17-es repl erdk alkottk a ktelkeket. Nhny szzad P-38-as vadszgp ksrte ket. De a ktmotoros Lightning (villmls) vadszoknak mr igen fogytn volt az zemanyaguk. Mg megprbltk a fellrl tmad 109-eseket sztzavarni, de azok lefel fordtva gpeik orrt, tzgtak kztk, majd a 150 gpbl ll bombz ktelkre vetettk magukat. Br a ngymotoros gpek lassak voltak, de olyan vdelmi tzet produkltk, hogy Jnosknak csak egyetlen rcsapsra volt lehetsgk.
Br a magyar parancsnok jl rtheten, nmetl is elmagyarzta, mely alakulat a bombz ktelkek mely rszt tmadja, a nmetek mgis rendre bevgtak a magyarok el. Hatalmas zrzavar keletkezett, amit az amerikaiak megprbltak kihasznlni. Szinte thatolhatatlan tzfggnyt vontak maguk kr. A magyar piltk azonban gy is rjuk tmadtak. Mr tudtk, hogy a gpek orra fell kell tmadni. Jnos egy B-17-es pilta flkjt vette clba a gpe elejvel, s amikor ltvolba rt tzet nyitott a fehr csillagos gpre. A 20mm-es gpgy sztszaggatta a flkt, s a benne lket is. A gp mg egy kis ideig tovbb tartotta a helyt a sorban majd lassulni, imbolyogni kezdett. Vratlanul jobbra kezdett csszni, s neki csapdott a szrnya a jobb oldali szomszdja szrnytvnek. A msik gpben l fiatal amerikai kszkdtt a kormnnyal, prblta stabilizlni a gpt, de az elszabadult gp szrnya tttte a gpe falt majd, miutn beszorult kt merevt oszlop kz eltrt. A szrnyban lv zemanyagtartly kilyukadt s a repl-benzin rmltt a forr hrmas motorra. Azonnal lngra kapott, s felgyjtotta a msik gpet is.
Az eltallt gpbl mr ekkorra a szemlyzet letben lv ngy tagja kiugrott. A msik gp ajtaja is kinylt, s egyms utn ngy test ugrott a semmibe. A faroklvsz az irnyz, s a kt pilta, no meg az a lvsz, aki a gp bal oldaln volt mr nem tudott ugrani. A kt gp sszekapaszkodva az orrt a fld fel fordtva egyre gyorsul prgssel zuhanni kezdett. Nhny szz mter utn az ket sszekt szrny hangos csattanssal eltrt, s a kt gp kln vlt. A gpben lkn azonban mr nem segtett, mert a bal oldali motorjaikban egyms utn olvadtak meg a biztostkok, s lltak le e miatt a motorok. Mindkt B-17-es valahol Baranya-megyben zzdott szt.
Jnos mg ltta a kt gp sszetkzst, de a kvetkez pillanatban mr egy gyes P-38-as piltval harcolt. Ezek nagyon furcsa gpek voltak. Kt trzsk volt, amit a szrny kttt ssze. Kzpen egy gondolban volt a piltaflke, s itt voltak a fedlzeti fegyverek is.
Egy ilyen gp vezetse kzben tnt el Antoine de Saint-Exupry egy httel ez eltt a csata eltt, valahol Marseille kzelben.
Persze errl Jnos nem sok mindent tudott –valszn, sosem hallott a Kis hercegrl.
Csak annyit ltott, hogy egy ktmotoros gp prbl a hta mg kerlni. Azonnal visszavette a sebessget, s a baloldali csr-pedllal, s a botkormnnyal balra f elfel mozdult a gpvel. Ezzel elkerlte a msik 20mm-es Browningjnak lvedkeit, ugyanakkor mg is kerlt. Most mr vrta a megfelel alkalmat. A jenki sem az els harcban vett mr rszt. is megprblkozott az elbbi manverrel, de neki nehezebb dolga volt, mert a gpe 170 km/rnl mr tesett volna, gy knytelen volt gyorsabban vgrehajtani a manvert. Jnos viszont mg tl messze volt ahhoz, hogy tlrepljn rajta. is lasstani kezdett, gy sikerlt a P-38-as mgtt maradnia. Az amerikai megprblt bemeneklni a felhk kz, hogy egy gyors irnyvltoztatssal kikerljn ldzje hatkrbl. Jnos viszont a sajt gpe 30 km-es sebessgtbbletvel akarta utolrni, mikor is szembl a felhbl kivgdott egy msik Bf 109-es, s mit sem trdve az ldz vadsszal tzet nyitott a „Villmls”-ra. Jnos flre kapta a kormnyt, s az amerikai al fordtotta a gpt. Egy fekete keresztes nmet pilta majdnem leltte. Dhsen hvta a ktelk parancsnokot s elmondta mi trtnt.
Mg beszlt vratlan villanst ltott a nap felli oldalon, magasan a fejk fltt. Tbb ismeretlen gp tnt f l az gen, kb. 10000 mter magasan. Fnyes, ezstszn, karcs gpek voltak. Egymotoros vadszok, fehr csillaggal az oldalukon. A kvetkez pillanatban felismerte ket.
-Mustngok, mustngok! 10000mteren, 11 rnl! Vigyzz!- kiablta a ggemikrofonba, majd megkezdte az emelkedst.
Mintegy 30 P-51-es Mustang kszlt bekapcsoldni a harcba. Ezek voltak az Amerikai Lgier legkorszerbb gpei. A vgsebessgk elrte a 800 km/rt, vagyis a Messerschmittre mg 30 km-t rvert. A gp mind kt szrnyban 3-3 darab 12,7mm-es nehzgppuska volt beptve. Amivel brmilyen gpet szt tudott tpni. Ezekre a „vadlovakra” mr kpzett, csatkban rszt vett piltkat ltettek.
Jnos mg nem tallkozott velk, de tudta, hogy a Pumk els amerikai ldozatai kztt egy ilyen North American Aviation ltal gyrtott gp is volt.
De most a P-51-esek voltak helyzeti elnyben, mert fellrl, a nap fell tmadtak. Egyikk az pp szabadon repl Jnos irnyba fordult. A Mustang piltja egyenesen szembe replt Jnos gpvel.
Az Me. 109-esnek mr alig volt lszere. Mivel a felszllsi tmeg nem lehetett tbb 4600 kg-nl gy csak bizonyos mennyisget tudott magval vinni. 20mm-es lszerbl pld. Mintegy 300-at, ami 8-10 rvid sorozatra volt elg. A 13mm-esekbl jval tbbet, de azokbl is elhasznlta a „Repl erdre” a javadalmazott 1500 lszerbl vagy ezret. Azrt Jnos nem htrlt meg. A kt gp 700-, s 750 km/rval szguldott egyms fel. Amikor a kt pilta elg kzel kerlt egymshoz, akkor mindketten tzez nyitottak. Szinte egyszerre lttek, s mg ugyanabban a pillanatban flre is kaptk a gpet. Egymsnak a hasukat mutattk a gpek, s gy szguldottak el nhny mterre az ellenfelktl. Jnos htra nzett, s ltta az amerikait, aki szintn visszanzett r. Egy fiatal, 23 v krli jenki volt, de az arcn is ltszott a fradtsg.
Mind kt pilta ugyanakkor kezdet visszafordulni a msik fel. A P-51-es gyorsabb volt nmet gyrtmny gpnl. gy hamarabb is fordult, br nagyobb vben. Jnos megprblt a bels ven fordulni, hogy gy elvgja az tjt, de az amerikai rsen volt, s az utols pillanatban tfordult az ellenkez irnyba s kitrt Jnos ell, aki azonnal utna fordult, s megprblt mg kerlni. A Mustang azonban j taktikt prblt ki. Felhzta a gpe orrt s egy riskerkbe kezdett. Jnos utna vgdott, de a jenki vratlanul tfordtotta a gpt a htra majd onnan egy fl orsval lefel vgdott. Amikor a gpe a Messerschmitt al rt kivette a fordulbl a gpet, s tzelni kezdett Jnosra.
Nhny lvedk becsapdst rezte a gpbe. A 12,7mm-es lvedkek a replje bal szrnyt rtk, ltta is, ahogy nhny lyuk keletkezik a szrny fmbortsn. Megprblta visszavenni a gzt, s flrerntani a kormnyt, de a gp sokkal lassabban reaglt a kormny mozdtsra, mint az elbb. Eltallta a kormny-kbeleket!- gondolta. De mr jra hallotta a gpn a gppuska-lvedkek kopogst. A trzsn kopogtak vgig. Vratlanul egy ers tst rzett a htban.
Egy lvedk a plexi kabintett ttve a gerincn keresztl hatolt, majd a hasn keresztl tvozott. Mg tttte a piltaflke aljt, s elszllt a semmibe. A rvid sorozat, amely a hat gpfegyverbl rkezett elg volt ahhoz, hogy a 109-es motorjnak egyik hengert szinte sztrobbantotta. A motor fstlni, s khgni kezdett, majd lellt.
A gp pedig orral elre a fld fel fordult, s zuhanni kezdett. Jnos megprblta a gpet kisebb szgben a fld fel irnytani, de csodlkozva tapasztalta, hogy a lbait nem tudja hasznlni. St mg csak nem is rzi. Furcsa rzs volt nzni, ahogy kzeledik a fld. Taln ki kne ugrani- gondolta. Megprblta kinyitni a kabintett, ami sikerlt is, de nem tudott felllni, hogy kiugorjon, st mg fejre sem tudta fordtani a gpet. Kzben furcsa kd kezdett ereszkedni a szeme el. Nem vette szre, hogy a hasi artrijt is tszaktotta a goly. Vratlanul Srika arca tnt fl eltte. Beszlni kezdett hozz. –Emlkszem milyen finom, puha az ajkad, milyen j volt veled! Krlek, bocsss meg, grem, brhov kerlk is vrni fogok rd!
Nhny pillanatra kitisztult a ltsa. Valami zld rohant szembe vele, egyre gyorsabban, majd egy ers ts rte az egsz elgytrt testt, s a kvetkez pillanatban pedig valami fnyes kapu nylt meg eltte. Elindult a fny fel. Az utols gondolata az volt hogy rdekes, jra mozog a lba.
Srikk falujhoz kzeledet a front. Br mg a Krptok vonulatai visszatartottk az oroszokat, de a replik mr megjelentek az gen. Srika azt remlte, hogy hamarosan megjelennek a magyar piltk, s akkor Jnos is hazatr hozz. Addig pedig az a nhny lopott boldog ra tartotta benne a lelket, ami megnyitotta eltte a szerelem kapujt.
Augusztus 7-n reggel gy rezte, valami szrnysgre bredt, felkelt kinzett az ablakon, de csak egy forrnak grkez nyri nap indult el odakint. A csald pp a bza kvk behordsra kszlt, hogy majd a szrs-kertben a falu csplgpvel kicspeljk, s elrakjk az „lst”. Mert a kenyr maga az let! Szent s srthetetlen! Akr lnk, akr meghalunk, de a bznak, a magnak otthon a helye.
J volt a terms, mindenki, aki otthon volt rlt, mg ha csak csendesen, magban is, hiszen hbor van, lik egymst az emberek.
A munka nehz volt, hiszen a kvket fel kellet rakni asztagba, hogy elfrjenek, no meg vdve is legyenek az estl. Ezt mskor a frfiak vgeztk, de most csak az regek voltak otthon, gy a nknek is ki kellet venni a rszket a munka nehezebbjbl.
Estre elfradtak, Srika el is feledte nyugtalansgt.
Kt ht mlva jutott eszbe jra. A posts egy katonai rtestssel jtt fel a kapun. Sajnos csak Srika volt otthon, gy neki adta t. A lny elolvasta:
-Sajnlattal rtestjk, hogy a Magyar Kirlyi Honvd Lgier piltja K. Jnos harc kzben, az orszg vdelmben lett ldozta. Btran harcolt, tbbszrs tler ellen vdte a hazt, s lett ldozta rte. Emlke rkk lni fog!
Amikor Srika szlei hazatrtek, a lnyukat a konyhban lve talltk. Eltte az asztalon az rtests. Elolvastk, Srika nem ellenkezett. Az anyja vigasztalni prblta, de mintha a falnak beszlt volna.
Msnap reggel a szlk arra bredtek, hogy Srika felvette az nnepl ruhjt, s ki-ki szaladt a hz el. Mikor megkrdeztk tle, mit csinl, azt felelte, hogy Jnost vrja, hiszen azt rta, brmely nap haza rhet, s felesgl veszi. Ettl a naptl kezdve, minden reggel felvette az nneplt, s killt a kapuba, Jnost vrni. szre sem vette, hogy oda rt a front, a nmetl beszl katonk elmentek, s oroszul beszlk jttek helyettk. csak vrta Jnost.
Kzben Andor sgorai kzl kettt meglt egy orosz grnt, majd Andor is megsrlt egy nmet akntl, de Srika csak az utat akarta nzni. Az anyja fltette a katonktl ezrt az orosz roham-csapatok megrkezsekor, nem engedte ki a hzbl, de ’44 novemberre, mr ezek elvonultak, s az elit egysgek, aki fegyelmezettek voltak vonultak el. Ekkor Srika rszokott arra, hogy a replgpek hangjra figyeljen. Minden motorzgs utn azt vrta, hogy Jnos fog megrkezni.
Elvonultak az oroszok, majd jttek ’45-s, aztn a ’47-es vlasztsok. Fldoszts, kulk-vilg, beszolgltats, TSz. Srika errl mit sem tudott. Meghalt az apja, majd Emil btyja. Fel sem fogta. Mg 15 vig minden reggel felltztt nneplbe, kilt a torncra, s hallgatzott. Ha replgp zgst hallotta, felujjongott, hogy most fog megrkezni a vlegnye. Nhny perc mlva shajtva lelt s vrta tovbb a piltjt.
1959-ben egy meleg
|